Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā 0 °C
Daļēji apmācies
Piektdiena, 22. novembris
Aldis, Alfons, Aldris

Jauno kultūrpolitikas pamatnostādņu virsmērķis - nodrošināt ilgtspējīgu un sabiedrībai pieejamu kultūru

Jauno kultūrpolitikas pamatnostādņu "Kultūrvalsts" virsmērķis ir nodrošināt ilgtspējīgu un sabiedrībai pieejamu kultūru Latvijas kā nacionālas valsts attīstībai un ikviena indivīda izaugsmei, informēja Kultūras ministrijas (KM) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Viņa norādīja, ka KM ciešā sadarbībā ar nozares pārstāvjiem - valsts, pašvaldību, nevalstiskajām un privātajām kultūras institūcijām, kultūras nozares profesionāļiem un kultūras patērētājiem - ir izstrādājusi un Ministru kabinets šodienas sēdē apstiprinājis kultūrpolitikas prioritāros uzdevumus nākamajiem sešiem gadiem.

Kultūras ministrs Nauris Putnulis (NA) uzsvēra, ka cauri laikiem ir būtiski stiprināt Latvijas unikālās kultūras vērtības, kurās ir balstīts tautas identitātes kodols, un bagātināt Latvijas kultūrtelpu kā vēsturē sakņotu un mūsdienās novērtētu dažādu latviešu tautas pastāvēšanas elementu un artefaktu kopumu, ko veido latviešu valoda, kultūrvide, materiālā un nemateriālā kultūra, sociālā atmiņa un dzīvesveids.

Viņš arīdzan atgādināja par Satversmes preambulā noteikto - Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību. Puntulis uzsvēra, ka tieši tāpēc par kultūrpolitikas mērķi līdz 2027.gadam ir izvirzīta ilgtspējīga un sabiedrībai pieejama kultūra cilvēka izaugsmei un nacionālas valsts attīstībai.

KM Nacionālās kultūras padomes priekšsēdētāja Rūta Muktupāvela kultūru salīdzina ar tautas mugurkaulu, uzsverot, ka bez tās nav iedomājama ne tikai pilnvērtīga nācijas attīstība, bet arī valsts un ekonomikas augšupeja. Viņa norādīja, ka valstiskums saaudzis ar Latvijas nacionālās kultūras ilgtspēju un izaugsmi.

"Tomēr jāapzinās, ka kultūra nav pats par sevi pastāvošs fenomens, drīzāk pretēji - tā ir trausla, prasa nepārtrauktu fizisko un garīgo piepūli, dziļas kultūrvēsturiskas un profesionālas zināšanas, finansiālos, infrastruktūras un cilvēku resursus. Tieši tāpēc absolūti nepieciešams mērķtiecīgs, stratēģiski izsvērts, nozares un sabiedrības līdzdalībā balstīts plāns - Kultūrpolitikas pamatnostādnes līdz 2027.gadam - "Kultūrvalsts"," norādīja Muktupāvela.

Tā kā jauno kultūrpolitikas pamatnostādņu virsmērķis ir nodrošināt ilgtspējīgu un sabiedrībai pieejamu kultūru Latvijas kā nacionālas valsts attīstībai un ikviena indivīda izaugsmei, šo mērķi iecerēts sasniegt, īstenojot uzdevumus piecos darbības virzienos - nodrošinot sabiedrībai pieejamus augstvērtīgus kultūras pakalpojumus, stimulējot aktīvu sabiedrības līdzdalību kultūras procesos, stiprinot kultūrizglītības sistēmu kā garantu Latvijas talantu ataudzei un kultūras darbinieku profesionālai izaugsmei, sniedzot nepieciešamos priekšnosacījumus kultūras un radošo nozaru ilgtspējīgai attīstībai un nodrošinot kultūras mantojuma ilgtspējīga saglabāšana un izmantošana.

KM pārstāve skaidroja, ka sabiedrībai pieejamus augstvērtīgus kultūras pakalpojumus plānots nodrošināt, paredzot vairākus pasākumus - nodrošinot kultūras pieejamību reģionos, kultūras pieejamību diasporai, kultūras piedāvājumu bērniem un jauniešiem, kā arī mazākumtautībām un ārvalstniekiem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kultūras pieejamību digitālajā vidē un kultūras pakalpojumu popularizāciju.

Sabiedrības līdzdalību kultūras pasākumos paredzēts veicināt, sniedzot atbalstu iedzīvotāju iesaistei amatiermākslā, sekmējot atbalstu iedzīvotāju radošajai pašizpausmei, paredzot sabiedrības iesaisti kultūras mantojuma saglabāšanā.

Pilnveidot kultūrizglītības sistēmu kā garantu Latvijas talantu ataudzei un kultūras darbinieku profesionālajai izaugsmei paredzēts, stiprinot profesionālās ievirzes izglītības sistēmu, profesionālo vidējās izglītības sistēmu, tai skaitā nodrošinot izglītības ciešāku sasaisti ar darba tirgus prasībām, nodrošinot kultūras un mākslas augstskolu attīstību, attīstot kultūras darbinieku profesionālās pilnveides un tālākizglītības iespējas, sniedzot ieguldījumu sabiedrības kultūras kompetenču paaugstināšanā, arī turpinot Latvijas valsts simtgadē iesāktās programmas "Latvijas skolas soma" īstenošanu un stiprinot atbalstītu lasīšanas veicināšanas programmām.

Kultūras un radošo nozaru ilgtspējīgai attīstībai plānots stimulēt profesionālās mākslas attīstību - sniegt atbalstu visām profesionālās mākslas nozarēm jauna piedāvājuma radīšanai, paredzēt investīcijas kultūras infrastruktūrā, ieguldīt kultūras organizāciju materiāltehniskajā nodrošinājumā, turpināt paaugstināt kultūras nozarē nodarbināto atalgojumu, pārskatīt radošo personu statusu, sniegt atbalstu nevalstiskajām organizācijām un privātajam kultūras sektoram, attīstīt radošo industriju nozares - dizainu, arhitektūru, kultūras pasākumu un populārās mūzikas nozares, Eiropas jaunā "Bauhaus" ieviešana, stiprināt kultūras informācijas telpu, sniedzot atbalstu profesionālajiem kultūras medijiem, un kultūras starptautisko eksportspēju un izmantošanu Latvijas tēla veidošanā.

Kultūras mantojuma ilgtspējīgai saglabāšanai un izmantošanai paredzēts nodrošināt kultūras pieminekļu statusa ēku, arī sakrālā mantojuma saglabāšanu un ilgtspējīgu izmantošanu, veikt atmiņas institūciju stiprināšanu - bibliotēku, muzeju un arhīvu krājumu un pakalpojumu attīstīšanu, nemateriālā kultūras mantojuma, tai skaitā Dziesmu un deju svētku tradīcijas, saglabāšanu un attīstīšanu, īpašu uzmanību pievēršot XXVII Vispārējo Dziesmu un XVII Deju svētku 2023.gadā un starpsvētku procesa nepārtrauktībai.

Pēc Kokales paustā, plašajā pamatnostādņu sabiedriskās apspriešanas procesā KM organizēja tematiskas diskusijas ar nozares un sabiedrības pārstāvjiem, kurās apspriesti konkrēti kultūrpolitikas darba aspekti, piemēram, atbalsts pašnodarbinātajām radošajām personām un nevalstiskajām organizācijām, atbalsts mazākumtautību kultūrai, atbalsts kultūrvēsturiskajiem novadiem un kultūrtelpu kopienām.

Priekšlikumus pamatnostādnēm sniegušas KM konsultatīvās nozaru padomes, tai skaitā izvērtējot iepriekšējā plānošanas periodā iecerēto un paveikto. Pamatnostādņu sagatavošanā izmantota 2020.gadā veiktā izpēte "Kultūras pieejamība Latvijā: faktori un iespējamie risinājumi," kā arī jaunākais kultūras patēriņa un līdzdalības ietekmes pētījums.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja