Izstrādāti un apstiprināti arī pilsētas attīstības ilgtermiņa plānošanas dokumenti: Jūrmalas pilsētas attīstības stratēģija 2010.-2030. gadam, Jūrmalas pilsētas kūrorta koncepcija 2009.-2018. gadam, Jūrmalas pilsētas teritorijas plānojums 2010.-2022. gadam un Jūrmalas kūrorta attīstības programma 2012.-2018. gadam. Šie plānošanas un attīstības dokumenti nosaka ne tikai Jūrmalas kā kūrorta pilsētas prioritātes, bet arī konkrētus uzdevumus mārketinga jomā, infrastruktūras attīstībā, pētījumu veikšanā, izglītībā, pakalpojumu sniegšanas kvalitātē un citos svarīgos aspektos, lai Jūrmala attīstītos kā moderns un konkurētspējīgs veselības kūrorts Baltijas jūras reģionā.
Jūrmalai ir vairāk nekā 150 gadu sena kūrorta vēsture un kūrorta ārstniecības tradīcijas, tā ir zaļa pilsēta ar lielām aizsargājamām dabas teritorijām - Ķemeru nacionālo parku, Lielupes palieņu pļavām, Ragakāpas dabas parku - , balto smilšu pludmali 26 km garumā, kāpām, priežu mežiem un parkiem. Jūrmalā izveidota plaša tūrisma infrastruktūra, kas atbalsta veselīgu dzīvesveidu un sniedz daudzveidīgas aktīvās atpūtas, sporta, kultūras un izklaides iespējas. Pilsētā ir vairāk nekā 40 dažādu kategoriju tūrisma mītņu un gandrīz 300 ēdināšanas uzņēmumu.
Jūrmala ir bagāta ar dabas dziednieciskajiem resursiem - trīs veidu minerālūdeņiem un ārstnieciskajām dūņām. Jūrmalas teritorijā atrodošies dabas dziednieciskie resursi tiek izmantoti veselības uzlabošanā, profilaksē, rehabilitācijā un dažādu slimību ārstēšanā - hipertonisko, sirds un asinsvadu sistēmas traucējumu, centrālās un perifērās nervu sistēmas saslimšanas, gremošanas sistēmas un zarnu trakta darbības traucējumu, balsta un kustību aparāta traucējumu, vielmaiņas traucējumu, ādas problēmu, ginekoloģiskās un uroloģiskās saslimšanas gadījumos.
Pieteikums kūrorta statusa piešķiršanai iesniegts saskaņā ar Latvijas Republikas Tūrisma likuma 6.¹ panta trešo daļu un 2012. gada 18.decembra Ministru kabineta noteikumiem Nr. 905 "Kūrorta statusa piešķiršanas un anulēšanas kārtība".