Kā novēroja Diena.lv,
zālienā pie LU galvenās ēkas studenti folijā cepa kartupeļus un
cienāja garāmgājējus. Cits ērti ievīstījies guļammaisā
lasīja mācību materiālus, tīrīja zobus vai laiski basām kājām
sauļojās universitātes zālienā.
Savukārt RTU
studenti kopējā katlā sagrieztos kartupeļus ēda nevārītus, un
protestu aizvadīja dziedot dziesmas. Kā atzina studenti, lai pašiem
būtu jautrāk, ģitāras pavadījumā skandinātas dažādas ārzemju
un pašmāju melodijas. Vairāki citi studenti protesta akcijas laikā
pie augstskolas kāpnītēm risināja uzdevumus un zīmēja skices.
Akcijas vietu
pie RTU ēkas rotāja arī vairāki putnu būrīši, simboliski rādot,
ka studentu mājvieta turpmāk varētu būt arī putnu būris.
Nākamā studentu akcija gaidāma jau 5.maijā, kad Latvijas Studentu apvienība rīkos studentu vienotības gājienu no Doma laukuma līdz Esplanādei.
LU Studentu padomes priekšsēdētājs Krists Avots aģentūrai BNS pastāstīja, ka ar šīm akcijām, kuras atbalsta arī LU vadība, studenti cer atraktīvā veidā norādīt uz sekām, ko augstākajai izglītībai radīs vēl viens gaidāmais līdzekļu samazinājums.
"Stipendijas saruks, maksa par dienesta viesnīcām pieaugs. Studentiem nekas cits neatliks, kā dzīvot universitātē," klāstīja Avots, uzsverot, ka augstākās izglītības sistēma gada sākumā jau piedzīvoja strauju izmaksu samazinājumu un tagad, paredzot vēl 40% samazinājumu, tā tiks sagrauta un novedīs valsti vēl dziļākā, arī intelektuālā krīzē.
Avots ir pārliecināts, ka šādas studentu protesta akcijas ir demokrātisks un spilgts veids, kā nodot 150 tūkstošu studentu paustu ziņu valsts vadībai par to, ka šāda politika ir tuvredzīga.
Līdzīgu viedokli pauda arī RTU Studentu parlamenta prezidents Artūrs Zeps, kurš aģentūrai BNS norādīja, ka, samazinot finansējumu gandrīz uz pusi, galvenie cietēji būs studenti, kuri saņems krietni vien zemākas kvalitātes izglītību, kas mazinās augstskolu beidzēju konkurenci ar topošajiem kolēģiem no citām valstīm.
"Latvijā studenti jau patlaban ir vismazāk apmaksātie topošie speciālisti šajā reģionā. Samazinot finansējumu tādā apmērā, kā plānots, studiju līmenis var kļūt nepiedodami zems," pauda Zeps, akcentējot, ka cietēji šādā gadījumā būtu gan augstskolu mācībspēki un cits personāls, gan galvenokārt studenti.
Protesta akcija ceturtdien norit kopumā astoņās lielākajās valsts augstskolās un ir pirmais protesta pasākums pirms 5.maijā gaidāmā studentu gājiena, kas varētu pulcēt tūkstošus, atklāja abu universitāšu studentu pārvalžu vadītāji.
Valsts dotācijas augstskolām šogad samazinātas par 18 miljoniem latu. Valsts budžeta samazinājums gada sākumā skāris arī studentu stipendiju fondu, un vairākas augstskolas nākušas klajā ar atzinumu, ka samazināsies arī stipendiju saņēmēju skaits.