Vēlēšanu rezultāti rāda, ka valdības īstenotās reformas novērtētas ar tik tikko sekmīgu atzīmi. Valdošās koalīcijas partijas, arī jūsu pārstāvētā ZZS, ieguvušas mazāk balsu nekā iepriekš.
Tas viss troksnis ap reformām... Skaidrs, ka reformas jau nedod īslaicīgu rezultātu.
Pietrūka laika, lai cilvēki spētu novērtēt tos labumus, ko dod daudzās reformas?
Jā.
Bet es vēlēšanu dienā pavērtēju – ja man būtu jāsāk viss no gala, es neko nemainītu. Neko nenožēloju.
Reformu gaitā daudzas vēlētāju grupas faktiski tika atbaidītas no koalīcijas partijām. Cilvēki sajuta apdraudējumu veselības, izglītības jomā, arī mikrouzņēmēji uz jums pikti. Tur nav saskatāmas izvēlētā reformu ceļa vai izpildījuma kļūdas?
Tas vēl nenozīmē, ka tur ir kļūdas. Tas, kas bija darīts, tāpat bija jādara. Tostarp izglītības reforma. Protams, kvalitātes kritērijus, kas jāsasniedz skolām, ne katra valdība izšķirtos noteikt trīs nedēļas pirms vēlēšanām. Vai kategoriski pateikt, ka ar e-veselību iesim līdz galam – kamēr tā strādās. Darāmā, protams, vēl daudz, es labi apzinos, kas nav izdarīts vēl līdz galam. Laika pietrūka veselības reformai.
Par mikrouzņēmējiem – nevar taču vienlaikus sludināt, ka nedrīkst būt tā, ka ir cilvēki, kas bez sociālā nodrošinājuma, un vienlaicīgi teikt, ka ir labi un pareizi, kā ir, – ka par viņiem netiek maksāti nodokļi.
Pati lielākā pretruna, protams, kas izveidojās un ko oponenti ļoti veiksmīgi aplami pasniedza, – pārmaiņas uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā. Atcēlām vecos stagnātiskos peļņas avansa maksājumus, kas, protams, prasīja visu sistēmas pārkārtošanu, uzvedības maiņu uzņēmējiem. Jā, līdz ar to mainās arī pieeja attiecībā uz ziedojumiem, kur būs nepieciešama pavisam citādi veidota prakse – nevis ka nemaksā valstij, bet maksā sabiedriskā labuma organizācijai. Tagad uzņēmēji varēs nemaksāt vispār nevienam, bet ieguldīt ražošanā.
Tagad veļas pāri saukļi, ka vajadzīgas pārmaiņas, – te tās ir. Tiešām nenožēloju to, ko esam darījuši.
Ja skatāmies, kuras partijas ar kurām varētu veidot nākamo valdību, redzams, ka līdzšinējai koalīcijai ir tāda kā zelta akcija – tā jau ir sastrādājusies, savukārt pret jaunpienācējiem katrai no tām ir sava sāpe pamatā saistībā ar bijušo biedru vai vēlētāju pārvilināšanu. Redzat iespēju, ka esošā koalīcija valdības veidošanā var veidot tādu kā bloku, kas tad piesaistītu pārējos?
Droši vien teorētiski var uztaisīt jaunu valdību, bet, zinot, cik jau ar trim koalīcijas partneriem ir grūti nonākt līdz risinājumiem un saskanīgam Ministru kabineta darbam, kad domā par kopīgo lietu, nevis tikai par sevi, neapšaubāmi, jo vairāk partneru būs valdībā, jo tās darbs būs apgrūtinātāks.
Visu interviju ar Māri Kučinski lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 8. oktobra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Sokitalo
vēlētājs
???