Par ērcēm un ērču encefalītu cilvēki parasti atceras vasarā, taču pirmās ērces mostas jau marta beigās, kad temperatūra ir mazliet virs nulles. Tādēļ Latvijas Infektoloģijas centra speciālisti aicina iedzīvotājus laikus domāt par vakcinēšanos pret ērču encefalītu, jo tas ir drošākais veids, kā sevi pasargāt.
Ērces sastopamas ne tikai mežos un krūmājos, bet arī pilsētas parkos, piemājas dārzos un tās var pārnēsāt mājdzīvnieki.
2009.gadā, salīdzinājumā ar 2008.gadu, iedzīvotāju saslimstība ar ērču encefalītu pieaugusi 1,9 reizes - no 167 uz 315 gadījumiem. Bez tam, 2008.gadā Latvijas Infektoloģijas centra stacionārā ārstējās 53 ērču encefalīta pacienti, 2009.gadā šis skaitlis pieauga gandrīz divkārt - Latvijas Infektoloģijas centra stacionārā ārstējās 101 ērču encefalīta pacients. Speciālisti norāda, ka, salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, pagājušajā gadā saslimšana visbiežāk noritēja smagā formā.
Atgādinām, ka cilvēkiem, kas pēc ērces koduma inficējušies ar ērču encefalīta vīrusu, vienas līdz triju nedēļu laikā var novērot gripai līdzīgus simptomus (paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī), kas saglabājas apmēram vienu nedēļu. Pēc tam seko izveseļošanās, vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvas sāpes, spranda stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli.
Jau pie pirmajiem slimības simptomiem nekavējoties jāgriežas pie ārsta.
Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet pie labvēlīgiem meteoroloģiskiem apstākļiem tā var būt ievērojami garāka. Lai gan vakcinēties var visa gada garumā, tomēr labāk to darīt mēnešos, kamēr ērces vēl nav aktīvas. Poti pret ērču encefalītu iespējams saņemt Latvijas Infektoloģijas centrā, vai jebkurā poliklīnikā.