Piektdien leģionāru piemiņas gājiens Rīgā noslēdzās bez nopietniem starpgadījumiem.
12.10 Pēc policijas aptuvenajām aplēsēm, gājienā piedalījušies aptuveni 2000 cilvēku. Pasākuma laikā aizturēti trīs cilvēki- kāds iedzīvotājs no Igaunijas par aizliegtās nacistiskās simbolikas izrādīšanu, viens cilvēks par aizliegtās PSRS simbolikas izmantošanu un viens par policijas darba traucēšanu. Diena novēroja, ka valodas referenduma iniciatori - biedrības Dzimtā valoda līderi - nebija manāmi. Lielākā daļa gājiena dalībnieku un skatītāju ir izklīduši. Karogu aleja arī ir "izirusi", jo karogu turētāji dodas nolikt ziedus pie pieminekļa. Policijas darbinieki arī pamet Brīvības pieminekļa apkārtni.
11.38 Gājienā piedalījās gandrīz visa Visu Latvijai! – TB/LNNK frakcija - tās vadītājs Einārs Cilinskis, Saeimas sekretārs Dzintars Rasnačs, apvienības līderis Raivis Dzintars, kā arī deputāti Imants Parādnieks, Dāvis Stalts, Ilmārs Latkovskis, Inese Laizāne, Vineta Poriņa, Ināra Mūrniece, Jānis Dombrava, Kārlis Krēsliņš, un vēl vairāki viņa kolēģi. Diena novēroja, ka viss norit tik klusi, ka labāk par pasākumu dalībniekiem var saklausīt kokos čivinošos putnus.
11.32 Gājiena dalībnieki sasnieguši Brīvības pieminekli. Viss norit mierīgi. "Antifašistu" saukļi pagaidām nav dzirdami - viņi stāv mierīgi, turot rokā veidotas instalācijas. "Antifašisti", kā ieraksts, tērpušies stilizētos cietumnieku tērpos. Protestētāju rokās, kuri stāv iepretim picērijai, ir provokatīvi plakāti, uz kuriem attēlota Saskaņas centra līdera Jāņa Urbanoviča galva, no kuras plūst asinis uz sakrustotiem kauliem. Uz plakāta redzams uzraksts "Gatavo Baigo gadu". Dažādu vecumu cilvēki ik pa laikam noliek ziedus pie pieminekļa.
11.13 Daži gājiena dalībnieki, kuri dodas uz Brīvības pieminekli, dzied leģionāru dziesmas.
10.59 Pie Brīvības pieminekļa izveidota karogu aleja. Atsevišķi krievvalodīgie, stāvēdami aiz barjerām, izkliedz kacinošus saukļus. "Antifašistu" protesti vēl nav sākti. No Rīgas Doma sācies gājiens uz Brīvības pieminekli. Nekādi saukļi gan netiek skandināti un dziesmas netiek dziedātas.
10.45 Patlaban Doma baznīcā Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas dienas dievkalpojums ir beidzies, un tā dalībnieki no dievnama nāk laukā ar Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un biedrības Daugavas Vanagi karogiem. Pie Doma baznīcas ieradies arī viens no Nacionālās apvienības līderiem Imants Parādnieks ar diviem dēliem. Viņš staigā gar baznīcu un sveicinās ar atnākušajiem.
10.15 Pie Doma baznīcas pagaidām viss norit mierīgi. Nāk pirmie gājiena dalībnieki, kas sevi dēvē par apvienības Visu Latvijai! pārstāvjiem. Viņi nes plakātus, uz kuriem redzami pārsvītroti okupācijas režīmu simboli - nacistiskās Vācijas ērglis un komunisma simboli — sakrustots sirpis un āmurs. Uz plakātiem rakstīts "Nē okupācijas varai! Jā brīvai Latvijai!". Pie jauniešu apģērba piespraustas lentītes Latvijas karoga krāsās. Pie baznīcas pulcējas arī "pērkoņkrustieši", kuri tērpušies stilizētos militāros formas tērpos. Viņu vidū ir arī Igors Šiškins. Kā novēroja Diena, viņam līdzi ieradušies nacionāli noskaņoti cilvēki, kuri atbraukuši no ārvalstīm.
Policija pie Doma baznīcas aizturējusi divus jauniešus, kuri bija ģerbušies melnos treniņtērpos. Pēc divām minūtēm jaunieši tika palaisti vaļā. Uz jautājumu, kādēļ viņi tika aizturēti, jaunieši neatbildēja. Savukārt Līvu laukumā kāds vīrietis staigāja ar atvērtu alus bundžu. Policisti uz to noskatījās, bet nekādi nereaģēja.
Vairāki "antifašisti" pie Brīvības pieminekļa noliek vainagu "nacisma upuru piemiņai"
9.30 Vairāki Apvienības pret nacismu pārstāvji pie Brīvības pieminekļa nolika piemiņas vainagu, vēloties pieminēt nacistu upurus.
Kopā pie pieminekļa, daudzu žurnālistu ielenkti, devās aptuveni desmit cilvēki, starp kuriem bija tādas pazīstamas personas kā Sīmona Vīzentāla centra vadītājs Efraims Zurofs, eiroparlamentāriete Tatjana Ždanoka (PCTVL), Latvijas Antifašistiskās komitejas loceklis Josifs Korens un "antifašists" Jānis Kuzins.
Pēc vainaga nolikšanas Zurofs žurnālistiem skaidroja, ka problēma neesot vēstures faktos, bet gan šo faktu izskaidrošanā.
Viņš norādīja, ka tie esot meli, ka latvieši, kas karojuši Vācijas pusē, darījuši to neatkarīgas Latvijas dēļ. Viņš arī uzsvēra, ka daudzi no tiem, kas bijuši leģionā, noziegumus pastrādājuši jau pirms tam.
Pie Brīvības pieminekļa un Vecrīgā vairāki simti policistu
8.43 Piektdienas rītā pie Brīvības pieminekļa un Vecrīgā izvietoti vairāki simti policistu. Policisti izvietojušies ķēdē ap Brīvības pieminekli, tomēr cilvēkiem piekļuve pie pieminekļa pagaidām netiek liegta.
Meierovica bulvārī un Raiņa bulvārī novietoti vairāki Rīgas satiksmes autobusi, kuros atrodas policijas specvienību darbinieki.
Apkārtnes pārmeklēšanai tiek izmantoti policijas suņi.
Netālu no Brīvības pieminekļa dežūrē arī ugunsdzēsēju automašīna. Tāpat apkārtnē izvietoti dažādi citi policijas transportlīdzekļi.
6.30 Ap Brīvības pieminekli Rīgā izvietotas nožogojošās barjeras.
Kā iepriekš žurnālistus informēja Saeimas Nacionālās drošības komisijas (NDK) priekšsēdētājs Valdis Zatlers, dzeltenās metāla barjeras izvietotas, lai norobežotu savstarpēji konfrontējošās grupas, kas pie pieminekļa pulcēsies, gan lai pieminētu Latviešu leģionārus, gan lai pret to protestētu.
Barjeras pilnībā ieskauj Brīvības pieminekli Raiņa bulvāra pusē, un veido eju Vecrīgas virzienā, līdz pat Vaļņu ielai. Satiksme pagaidām Meierovica bulvārī nav slēgta.
Pie barjerām dežurē daži policisti. Kā iepriekš informēja Zatlers, sabiedrisko kārtību 16.martā nodrošinās 1200 policistu.
Notiek vairāki leģionāru pieminētāju un viņu pretinieku pasākumi
Piektdien Rīgā un citviet Latvijā notiks vairāki leģionāru pieminētāju un viņu pretinieku pasākumi.
No rīta plkst.10 Rīgas Domā notiks Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas dienas dievkalpojums. Biedrības Daugavas Vanagi, Daugavas Vanagu Limbažu nodaļas un Gustava Celmiņa centra biedri no plkst.10 līdz 13 dosies gājienā no Doma laukuma uz Brīvības pieminekli. Galvenā gājiena sākums paredzēts pēc dievkalpojuma beigām, ap plkst.11.
Aktīvists Uldis Freimanis no plkst.11 līdz 14 piketēs pie Laimas pulksteņa, lai pieminētu Baigā gada staļinisma upurus.
Kā aģentūru LETA informēja Apvienības pret nacismu valdes priekšsēdētājs Jānis Kuzins, Apvienība pret nacismu rīkos gan piketu, gan apaļā galda diskusiju.
Diskusijā piedalīsies ārvalstu viesi no Eiropas Parlamenta Tilla Jansons, Helmuts Šulcs, ASV ekskongresmeņi Leonīds Bards, Aleks Brūks, ASV ebreju kopienu līderi Maša Grišins, Leora Kaufmane, Leonīds Nemirivskis, Lielbritānijas Saseksas universitātes profesore, filozofe Monika Lovenberga, Ukrainas, Moldovas, Izraēlas parlamenta deputāti, Sīmona Vīzentāla centra vadītājs Efraims Zurofs, Eiropas Ebreju parlamenta prezidents Džoels Rubinfelds, kā arī Latvijas, Lietuvas un Igaunijas antinacistisko organizāciju līderi. Tika aicināti arī Latvijas Saeimas visu frakciju deputāti. Diskusija notiks visu dienu līdz plkst.18.30.
Pie Brīvības pieminekļa iepretim Bastejkalnam plkst.10.30 Apvienība pret nacismu rīkos protesta akciju pret nacisma atdzimšanu un Waffen SS gājienu Rīgā.
Kā aģentūru LETA informēja nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) Saeimas deputāts Jānis Dombrava, vairums VL-TB/LNNK politiķu piedalīsies plkst.10 paredzētajā dievkalpojumā un plkst.11 paredzētajā gājienā uz Brīvības pieminekli.
Tāpat nacionālās apvienības pārstāvji plkst.14 apmeklēs leģionāru piemiņas pasākumu Lestenē, bet daži VL-TB/LNNK biedri piedalīsies pasākumos Liepājā un Krustpils novadā.
Plkst.18 Kara muzejā notiks vīru kopas Vilki koncerts, savukārt no plkst.19 Sapņu fabrikā notiks VL-TB/LNNK rīkots koncerts jauniešiem.
Kā ziņots, 16.martā tiek godināta latviešu leģionāru piemiņa. Drošības apsvērumu dēļ Rīgas dome arī šogad visus pasākumus aizliedza, taču vairāki pasākumu iniciatori vērsās tiesā, kas domes aizliegumu atcēla.
Pēc Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes lūguma vairāku publisku pasākumu laikā no plkst.8 līdz pasākumu beigām nepieciešamības gadījumā tiks noteikti satiksmes ierobežojumi.
Transportlīdzekļu satiksme un gājēju kustība tiks ierobežota vai slēgta Doma laukumā, Herdera laukumā, Jēkaba ielā, Smilšu ielā, Pils ielā, Palasta ielā, Bīskapa gātē, Mūku ielā, Jaunielā, Rozēna ielā, Šķūņu ielā, Amatu ielā, Zirgu ielā, Kaļķu ielā, Skārņu ielā, Meistaru ielā, Kalēju ielā, Riharda Vāgnera ielā, Vaļņu ielā, Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī, Aspazijas bulvārī, kā arī Raiņa bulvārī un laukumā pie Brīvības pieminekļa.