Bail, ka nenobrauc
Vaiņodes ielas iemītnieki vērsušies arī policijā un namu pārvaldē. Tur ieteikts rakstīt Ceļu satiksmes drošības direkcijai (CSDD).
Zīme jāliek pašiem
Taču ne viss ir tik vienkārši — kā noskaidroja Diena, CSDD par zīmju likšanu neatbild, tas ir Rīgas domes (RD) satiksmes departamenta lauciņš. Tomēr arī departaments maģistrāļu pagalmu iedzīvotājiem palīdzēt nevar. "Mūsu pārziņā ir ielas, taču par pagalmu sakārtošanu jāatbild zemes īpašniekam. Ja cilvēkiem ir ierosinājums, tad viņiem jāiesniedz iesniegums izpilddirekcijai vai jāvienojas ar zemes īpašnieku par pagalmu labiekārtošanu," norādīja RD satiksmes departamenta preses sekretāre Ieva Prauliņa. Konkrētajā Vaiņodes ielas pagalmam gan īpašnieks joprojām ir dome, nevis iedzīvotāji. Apsaimniekotāja uzņēmuma Zemgale 14. iecirkņa pārstāvis Andris Pelše skaidro, ka "zeme pieder pašvaldībai, tā vēl nav nodota privatizācijai," Šajā gadījumā iedzīvotājiem jādodas uz tuvējo Rīgas rajona priekšpilsētas izpilddirekciju ar prasību veikt vēlamos labiekārtošanas darbus pagalmā, piemēram, zīmes vai guļošā policista novietošanu. Tālākais ir izpilddirekcijas kompetencē — tai kopā ar RD satiksmes departamentu, Latvijas ceļa pārvaldi vai kādu citu konkrētajā gadījumā atbildīgu institūciju ir jāizvērtē iespējas pagalmā veikt iedzīvotāju pieprasītos labiekārtošanas darbus. "Iedzīvotājiem pirms iesnieguma rakstīšanas nepieciešams izveidot kopēju apspriedi, lai neizveidotos situācija, ka daļa iedzīvotāju par gaidāmajām pārmaiņām nav informēti un pēc tam ir neapmierināti," iesaka RD Kurzemes rajona izpilddirekcijas teritorijas attīstības un apsaimniekošanas nodaļas vadītāja vietnieks Ilgvars Jēkabsons.
Sūta no viena pie otra
Taču, kā Diena pārliecinājās, izpilddirekcijas pašas nav pārliecinātas par savu kompetenci — I.Jēkabsons norādīja, ka izpilddirekcijā var iesniegt šādu pieprasījumu, un pēc tam kopā ar iedzīvotājiem tas tiks risināts, savukārt RD Zemgales priekšpilsētas izpilddirekcijas teritorijas apsaimniekošanas un attīstības nodaļas vecākā speciāliste Laura Apkalne–Lēpere Dienai skaidroja, ka iedzīvotājiem viss jāsaskaņo ar RD satiksmes departamentu. Informācijas trūkums pašu RD iestāžu vidū rada vēl lielāku neizpratni iedzīvotājos, kuri tiek sūtīti no viena kabineta uz otru.
Vieglāk ir privātu teritoriju īpašniekiem — viņi var vienoties ar iedzīvotājiem un, saskaņojot zīmju vai barjeru uzstādīšanu ar RD atbildīgajām institūcijām, tās uzstādīt paši. Tas pats attiecas uz benzīntankiem, lielveikalu autostāvvietām un citām privātām teritorijām, kuras tiek izmantotas, lai apbrauktu luksoforu vai sastrēgumus.
***
Bīstamie pagalmi
Diena veica rīdzinieku aptauju par pagalmiem, kas visbiežāk tiek izmantoti, lai apbrauktu sastrēgumus
- Pagalmi starp Trijādības ielu un Uzvaras bulvāri.
- Kvartāls pirms Zolitūdes dzelzceļa pārbrauktuves šķēršošanas no Zolitūdes puses
- Paralēli Brīvības gatvei esošie māju pagalmi no veikala Globuss līdz DUS Statoil
- Kvartāls pie Dominas, kuru no trim pusēm ierobežo vienvirziena ielas — Vaidavas, Ieriķu un Dzelzavas
- Kvartāls starp Maskavas un Salaspils ielām no Maximas līdz Dienvidu tiltam
- Katrīnas dambja 10. — 24. māju iekšpagalms virzienā uz Ganību dambi
- Kvartāls starp Vienības gatvi un Vaiņodes ielu no Irbenes ielas līdz K.Ulmaņa gatvei