Viņa norādīja, ka atbalsta Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) piedāvāto variantu, turklāt galvenais, ka Veselības darba grupa jau panāca vienošanos par veselības aprūpes pakalpojumu piesaisti sociālā nodokļa nomaksai. Tas arī palīdzētu cīnīties ar ēnu ekonomiku un "izvilktu ārā" sociālā nodokļa nemaksātājus.
Vienlaikus Čakša skaidroja, ka, veidojot pakalpojumu sasaisti ar sociālā nodokļa nomaksu, tiek veidota individualizēta valsts veselības apdrošināšana, kas nerada nevienlīdzību. Tādējādi tiks izdalītas trīs grupas - nodokļu maksātāji, nemaksātāji un tie, par kuriem rūpējas valsts.
Turpmāk Veselības ministrijai (VM) jāsaprot, cik liela daļa cilvēku patlaban saņem pakalpojumus bez sociālā nodokļa nomaksas, kā arī jāstrādā pie sistēmas, kā savienot pakalpojumus ar nodokļu maksājumiem.
Čakša piebilda, ka absolūti neatbalsta obligāto veselības apdrošināšanu ar fiksētu maksājumu.
Kā ziņots, Ministru prezidents ceturtdien pēc Veselības darba grupas sēdes žurnālistus informēja, ka šodien diskusijas notika par četriem priekšlikumiem. Lai arī galīga vienošanās netika panākta, darba grupa lēma izskatīšanai koalīcijā piedāvāt divus priekšlikumus - Latvijas Bankas ideju ieviest katram iedzīvotājam fiksētu vai diferencētu maksājumu par obligāto veselības apdrošināšanu vai arī Kučinska priekšlikums obligāto sociālo apdrošināšanu sasaistīt ar minimālajām sociālajām iemaksām, paralēli ceļot PVN par vienu procentpunktu - līdz 22%.
Kučinskis sacīja, ka viņa piedāvātajā variantā tie iedzīvotāji, kas nemaksā sociālās iemaksas saņems medicīnas pakalpojumus 75% apmērā no pakalpojumu groza, kurā ietverti tādi pakalpojumi kā ģimenes ārsts, specifiskās saslimšanas, piemēram, onkoloģija, kā arī ātrā medicīniskā palīdzība u.c.
Savukārt Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs pēc darba grupas sēdes žurnālistiem sacīja, ka, ieviešot obligātās veselības apdrošināšanas modeli, augtu medicīnas pakalpoju klāsts Latvijas iedzīvotājiem.
Rimšēvičs skaidroja, ka Latvijas Bankas piedāvājums paredz obligātu maksājumu visiem iedzīvotājiem, piemēram, 20 eiro apmērā, bet summu arī varētu diferencēt atkarībā no ienākumu līmeņa. Savukārt tiem, kas nevarēs atļauties iegādāties polisi, palīdzēs valsts vai pašvaldība.
Koalīcijas politiķi pagaidām pauž skeptisku nostāju par PVN celšanu veselības aprūpes finansēšanai, kā arī ir kritiski par iespēju ieviest vienādu obligātās veselības apdrošināšanas maksājumu visiem iedzīvotājiem. Valdību veidojošās partijas neizslēdz iespēju atbalstīt obligāto veselības apdrošināšanu ar diferencētu maksājumu.
Uz mazo pensiju saņēmēju rēķina
Šīs ministres
padoms Čakšai