Kopumā šā gada pirmajos sešos mēnešos no zādzībām Latvijā ir cietuši 17 bērni, savukārt pērn šajā pašā laika periodā bijuši 14 šādi gadījumi.
"Teikt, ka tā ir īpaša tendence un tagad masveidā apzog bērnus, nevar. Tā par laimi nav," portālam Diena.lv atklāja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Prevencijas pārvaldes vecākā inspektore Vineta Pavlovska.
Kaut Pavloska piekrīt – bērni ir neuzmanīgāki un izklaidīgāki, bieži nēsājot makus un telefonus mugursomu ārējās kabatās un citās viegli pieejamās vietās, tādējādi kļūstot par vieglu mērķi kabatzagļiem, potenciālais guvums pārsvarā nav tik vērtīgs, lai garnadži izvēlētos riskēt un veikt zādzību.
"Parasti bērniem līdzi nav tik daudz naudas. Publiskās vietās zagļi skatās, ko apzagt," skaidro Pavlovska. Runājot par zādzībām skolās, kur bērni apzog savus skolasbiedrus, inspektore atklāj – šajā gadījumā potenciālais guvums nav tik svarīgs.
Pēc speciālistu apkopotās informācijas visbiežāk bērnus apzog atklātās, publiskās vietās, tai skaitā uz ielas - tie ir aptuveni 35% gadījumu. Uzņēmumos un iestādēs, tai skaitā skolās, notiek 22% zādzību. Šeit gan jāuzsver – nevar izslēgt, ka daļa informācijas par skolās pastrādātajām zādzībām nemaz nenonāk līdz policijai, un gadījums tiek risināts skolas iekšienē.
"Ir bijuši gadījumi, kad, braucot uz preventīvi informatīvu pasākumu skolā, izrādījās – tur tikko pastrādāta zādzība vai veikts cits pārkāpums. Skolas vadība atrisinājusi problēmu ar saviem spēkiem, dodot iespēju atzīties brīvprātīgi līdz policijas atbraukšanai, par to solot neiesaistīt notikušajā policiju," stāsta Pavloska. Viņa norāda – skolas šādus gadījumus var risināt iekšienē, taču ļoti būtiski bērnam uzreiz skaidrot, ka par katru nelikumīgu rīcību jārēķinās ar atbildību, pat ja tā ir sīka zādzība.
Kopumā šā gada pirmajos sešos mēnešos nepilngadīgas personasi esaistītas 324 noziedzīgos nodarījumos, liecina Iekšlietu ministrijas Informācijas centra publiskotais pārskats. Uzsākti 174 kriminālprocesi, to skaitā 140 par noziedzīgu nodarījumu pret īpašumu, četri par noziegumiem pret personas veselību un viens par nonāvēšanu.