Pagaidām lēnas
Entomologs Voldemārs Spuņģis Dienai apliecina, ka ērču aktivitāte ir manāma. Pats pētnieks pēdējo ērci redzējis pagājušā gada 30. decembrī, bet 2017. gadā pirmā ērce manīta 4. janvārī. "Galīga likumsakarība tā nav, bet, ja uznāk siltuma vilnis, tad, jā, viņas var būt aktīvas," atzīst Spuņģis, komentējot, vai ērču mošanās ziemā ir normāla parādība.
Pēc viņa stāstītā, ērces aktīvas kļūst no plus trim grādiem, bet pašas saviem spēkiem tās var rāpot, kad gaisa temperatūra ir sasniegusi apmēram plus piecus sešus grādus. Pagājušā gada decembrī, kad Spuņģis pētnieciskiem nolūkiem vairākas ērces ievācis, āra temperatūra bijusi plus seši grādi.
Šogad dzirdēts jau par vairākiem gadījumiem, kad ērces pieķērušās dzīvniekiem. Spuņģis norāda, ka dzīvnieku vilnā ērces, protams, ieķeras vieglāk, tomēr piesardzība būtu jāievēro arī cilvēkiem.
Pētnieks arī atzīmē, ka tad, ja būtu sniegs, ērces tam cauri nevarētu izlīst un pat kūstošs sniegs, kad gaisa temperatūra ir aptuveni nulle grādu, viņām nebūtu pārvarams. "Bet, ja mums ir šādas ziemas ar tādu siltumu, tad ērces faktiski ir aktīvas," Spuņģis vēlreiz apliecina iepriekš pausto.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 10. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Garamgājējs
Faktiirspītīgi