Līdz ar to narkologi ceļ trauksmi par, viņuprāt, sabiedrības veselībai absolūti nedraudzīgo iespēju krīzes laikā iegādāties alkoholu internetā. Tāpat narkoloģes norāda, ka alkohols ir pārāk lēts, un iestājas par akcīzes paaugstināšanu. To, ka pašreizējā krīzes situācija apvienojumā ar lētu un ļoti pieejamu alkoholu ir "toksisks kokteilis", tvīto arī Latvijas Bankas ekonomists Oļegs Krasnopjorovs, aicinot paaugstināt akcīzi grādīgajiem dzērieniem. Tam par labu runā tas, ka arī arguments par negatīvo ietekmi uz pierobežas tirdzniecību līdz ar krīzi ir kļuvis neaktuāls.
Augsts patēriņš
To, ka pēdējā laikā ir pieaudzis dažādu sadzīvisku traumu, kas gūtas alkohola reibumā, skaits, apliecina arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārstniecības direktors un ķirurģijas galvenais speciālists Haralds Plaudis. Ārsts stāsta, ka kopš 14. marta, kad tika izsludināts ārkārtas stāvoklis, novērots sadurtu pacientu skaita pieaugums. Dūrienus tie saņēmuši kolektīvas alkohola lietošanas reizēs.
Stirna teic, ka attālināts darbs no mājām, kad nav disciplinējošā kolēģu un priekšniecības faktora, kā arī dīkstāve noteikti veicina alkohola patēriņu, un pauž bažas, ka, beidzoties ārkārtas stāvoklim, kad cilvēkiem būs jāatgriežas darbā, pacientu skaits stacionārā varētu pieaugt. Jo cilvēkiem būs nepieciešams sevi savest kārtībā, lai varētu doties uz darbu. Ja pašlaik ir tā sauktais latentais alkohola lietošanas periods, kad cilvēki to dara mājās, slēpti no sabiedrības acīm, tad, krīzei beidzoties, kad būs atkal jāiekļaujas sabiedrībā, daudziem varētu rasties nopietnas problēmas.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 8. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Itamars Toledano
Itamars Toledano
Ainars