Patlaban iecerēts, ka obligātās veselības apdrošināšanas sistēma jāievieš līdz 2014. gada 1. jūlijam, kad tiks sākta uzskaite, lai cilvēki, kuri 2014. gadā vismaz pusgadu būs maksājuši iedzīvotāju ienākuma nodokli, no 2015. gada 1. jūlija būtu tiesīgi saņemt veselības aprūpes pakalpojumus. Līdz 2017. gadam gan iecerēts pārejas periods, lai iedzīvotāji un iestādes varētu pielāgoties sistēmai.
19. decembrī Saeima pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja jauno veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz ieviest obligāto veselības apdrošināšanu, sasaistot tiesības uz valsts budžeta apmaksātu veselības aprūpi ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksu. Lai gan likumprojekts sēdē izraisīja plašas diskusijas, tomēr to atbalstīja vairākums deputātu. Arī turpmāko virzību Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs (Vienotība) vērtē pozitīvi.
Tomēr, piemēram, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidents Pauls Princis Dienai norādījis, ka jaunais likums ir pretlikumīgs gan no Satversmes, gan no cilvēktiesību, gan no citu starptautisko normatīvo aktu viedokļa. Tāpat viņš nesaskata nekādus ieguvumus pacientiem. Jaunās sistēmas virzība, pēc viņa domām, būs atkarīga no premjera maiņas. Ja mainīsies veselības ministrs, tad, iespējams, likuma virzība tiks pārtraukta. Bet, ja jaunais Ministru prezidents tāpat kā Valdis Dombrovskis (Vienotība) atbalstīs pašreizējo veselības ministri Ingrīdu Circeni, tad likumprojekts tiks pieņemts. Tomēr šādā gadījumā P. Princis prognozē tiesvedību.
"Jau tagad visaugstākajā līmenī tiek gatavota tiesvedība pret šo likumu. Pieļauju, ka tas būs tiesībsarga kompetencē," sacīja Princis.
Attiecībā gan uz jauno likumprojektu tiesībsarga pilnvarās ir norādīt Saeimai uz trūkumiem likumprojektā un iesniegt savus priekšlikumus vai normatīvā akta redakcijas. Par pašu likumprojektu Satversmes tiesā vērsties nav iespējams, Dienai paskaidroja Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska. Savukārt, ja Saeima neņem vērā tiesībsarga iebildumus un likumprojekts tiek pieņemts Saeimā, tad ir pamats vērsties Satversmes tiesā.
Visu rakstu lasiet ceturtdienas, 2.janvāra, laikrakstā Diena!