Siltais maijs mudina cilvēkus atpūsties pie ūdens, taču tas nozīmē arī saspringtāku laiku mediķiem un glābējiem. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Inta Palkavniece Dienai stāsta, ka gada siltākie mēneši ir laiks, kad notiek visvairāk nelaimes gadījumu pie un uz ūdens – pērn maijā, jūnijā, jūlijā un augustā kopā izglābti 25 cilvēki, kuri bija nonākuši dažādās nelaimēs, izbaudot ūdens priekus, savukārt atpūta pie ūdens traģiski beidzās 52 cilvēkiem, to skaitā arī diviem bērniem, kuri noslīka.
Pagājušajā nedēļā VUGD darbinieki no Latvijas ūdenstilpēm izcēla divus noslīkušus cilvēkus, bet kopumā šogad izcelti jau 29 noslīkušie. Palkavniece norāda uz pārgalvību. Glābēji pagājušajā nedēļā devās uz Viļānu novadu, kur divi cilvēki nesekmīgi mēģināja pārpeldēt ūdenstilpi. Aculieciniekiem izdevās krastā nogādāt vienu no viņiem, savukārt otru ūdenslīdēji atrada apmēram 30 metru no krasta zem ūdens, un mediķi konstatēja viņa nāvi. Šajā gadījumā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Sarmīte Skujiņa Dienai piebilst, ka lietots bijis arī alkohols, un stāsta vēl par diviem cilvēkiem, kuri maijā noslīkuši. Abi bija dzēruši alkoholiskos dzērienus.
Šo problēmu uzsver abos dienestos, un Palkavniece norāda, ka peldēšanās alkohola reibumā ir viens no biežākajiem noslīkšanas iemesliem. Cilvēkam ir traucēta apziņa, un viņš uzņemas risku, taču ir samazināta koordinācijas spēja un reakcijas ātrums, piemēram, lai saprastu, cik tālu esi aizpeldējis un vai spēsi atpeldēt atpakaļ. Otrs iemesls var būt arī cilvēku pārdrošība, piemēram, lēkšana ūdenī nepārbaudītās vietās, cenšanās pierādīt savu spēju aizpeldēt tālāk par citiem. Treškārt, karstajā laikā var parādīties veselības problēmas, kuras rodas, sakarsušam cilvēkam pārāk strauji ieejot aukstā ūdenī.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 21. maija, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Trollis JT