Šeit rīcības plāns runā arī par mediķu darba samaksas modeli, kas varētu nozīmēt, ka atalgojums nozarē pakāpeniski varētu palielināties. Darba grupa, kas strādā ar šiem jautājumiem, izstrādās arī priekšlikumus, kā mazināt rindas. Plānots, ka pakalpojumu grozs būs definēts maija beigās, tarifu pārskatīšana noslēgsies līdz ar jūliju. Līdz septembrim jāizstrādā darba samaksas modelis un aprēķins, ko tas prasītu valsts budžetam, lai sešu gadu laikā mediķu atalgojuma ziņā sasniegtu vēlamo rezultātu.
Otrā daļa lielā mērā saistīta ar jauna veselības finansēšanas modeļa izstrādi. Joprojām nav atmesta doma par obligāto veselības apdrošināšanu, bet, kāds modelis izskatīsies, varēs saprast šī gada beigās. Pēc tam visu nākamo gadu notiktu tā aprobācija un 2018. gadā – ieviešana. VM valsts sekretāre Solvita Zvidriņa Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā gan atzīmēja, ka pirmie modeļa varianti būs zināmi jau jūlijā un tad būs jāvienojas, pie kura varianta darbu turpināt.
Lai pieteiktās reformas varētu sākt īstenot, nākamajam gadam veselības aprūpei varētu būt paredzēti papildu 35 miljoni eiro. Kučinskis vairāk uzreiz nesola un piebilst, ka bez plašāka izvērtējuma runāt par lielākiem līdzekļiem pašlaik nav iespējams. "Bez skaidrības, bez sistēmas izveides, bez redzējuma, kā noteikumi veselības nozarē funkcionēs, joprojām uzskatu, ka es valdības vārdā šobrīd nevaru pateikt, ka būs ļoti daudzi miljoni," pēc tikšanās ar mediķiem sacīja Kučinskis. Sarunas gan esot bijušas produktīvas, un rīcības plāns, pēc valdības vadītāja teiktā, – visām pusēm ir pieņemams. Vienošanās nav panākta par to, vai plānā būtu jāmin konkrēti skaitļi, kā finansējums pieaugs, piesaistot to iekšzemes kopproduktam (IKP).
Visu Annas Strapcānes rakstu lasiet pirmdienas, 25. aprīļa laikrakstā Diena!