ASV dara visu, lai mazinātu draudošās katastrofas radīto postu, un uzspridzināts jau trešais aizsargdambis Misisipi upē. Nedēļas sākumā divi jau pārrauti, lai novērstu draudus blīvāk apdzīvotām pilsētām Ilinoisas un Luiziānas štatā. Lai gan pēc dambju pārraušanas tuvākā apkārtne applūst, šāda ūdens novirzīšana var ļaut pasargāt daudzas iedzīvotāju skaita ziņā lielākas pilsētas.
Prezidents Baraks Obama izsludinājis ārkārtas situāciju Misisipi, Tenesī un Kentuki štatā, kas ļauj tiem saņemt valsts palīdzību katastrofas seku likvidēšanas darbiem. Taču Misūri gubernators Džejs Niksons aicinājis noteikt ārkārtas stāvokli visā valstī, jo to jau kopš 19. aprīļa posta spēcīgi vēji, viesuļvētras un plūdi.
Ir bažas, ka plūdi skars arī pagājušās nedēļas viesuļvētrās izpostītos apgabalus valsts centrālajā un dienvidu daļā. Tos dažu dienu laikā šķērsoja vairāk nekā 300 viesuļvētru, laupot 327 dzīvības, no kurām 249 Alabamas štatā vien, ziņo CNN.
Meteorologi nākamajā nedēļā sola spēcīgu lietu, un plūdi varētu ilgt pat visu maiju, ziņo PressTV. Apdraudēto štatu gubernatori brīdinājuši, ka gatavojas plūdu «maratonam», kas nerimsies nedēļām ilgi un sasniegs «vēsturiskus apmērus».
Gaidāms, ka maija vidū ūdens būs apņēmis lielāko daļu teritoriju ap vienu no pasaules garākajām upēm. Plūdi pārspēšot pat 1927. gada traģēdiju Misisipi, kas ir viena no lielākajām dabas katastrofām visā ASV vēsturē. Toreiz tika appludināti ap 70 tūkstošiem kvadrātkilometru zemes, simtiem tūkstoši cilvēku bija spiesti pamest savas mājas, un nelaime prasīja vairāku simtu cilvēku dzīvību.
«Šobrīd Misisipi upe ir procesā, ko mēs dēvējam par episkiem plūdiem, proti, tas nozīmē, ka tie ir vairāk nekā tikai vēsturiski, tie ir kas vairāk par simtgades plūdiem, tie ir kas vairāk par 500 gadu plūdiem,» ASV Nacionālā laikapstākļu dienesta pārstāvja Džīna Renča teikto citējis The Epoch Times. Pēdējo reizi Misisipi plūdus piedzīvoja 2008. gadā.