ASV cer uz Turciju
Baltā nama saimnieks Turcijas galvaspilsētā Ankarā varēja ierasties ar gandarījumu, jo tieši viņš sestdien NATO samita laikā bija pierunājis Turcijas premjerministru Redžepu Tajipu Erdoanu atbalstīt līdzšinējā Dānijas premjerministra Andersa Foga Rasmusena iecelšanu par nākamo alianses ģenerālsekretāru. Turki iepriekš pauda nepatiku pret Dānijas lomu pravieša Muhameda karikatūru skandālā 2006.gadā. Bet svētdien B.Obama paziņoja, ka atbalsta Turcijas uzņemšanu Eiropas Savienībā.
"Es nākotnē darīšu visu, lai stiprinātu ASV un Turcijas attiecības, un atbalstu Ataturka vīziju par Turciju kā modernu un plaukstošu demokrātiju," vēsta B.Obamas ieraksts viesu grāmatā pie modernās Turcijas dibinātāja Mustafas Kemala Ataturka kapavietas, ar kuras apmeklējumu sākās viņa vizīte.
Tai sekoja tikšanās ar Turcijas prezidentu Abdullu Gilu, kurā abi līderi pārrunāja abu valstu nepieciešamo sadarbību tādu Tuvo Austrumu reģiona problēmu risināšanā kā terorisms, karš Afganistānā, attiecības ar Irānu un miera sarunas starp Izraēlu un palestīniešiem, raksta BBC. ASV cer, ka Turcija, kurai no NATO dalībvalstīm ir otra lielākā armija, jūtami palielinās savu karavīru kontingentu Afganistānā, lai palīdzētu cīņā pret teroristisko grupējumu Al Qaeda un Taleban kaujiniekiem.
Abu valstu attiecības pasliktinājās pēc ASV vadītā iebrukuma Irākā, kad Turcija atteicās atļaut amerikāņu karavīru izvietošanu savā teritorijā.
Draugi musulmaņiem
B.Obama uzsvēra Turcijas nozīmi ne vien ASV, bet visas pasaules acīs. "Manī mīt pārliecība, ka nākotnē mēs nostiprināsim ne tika divpusējās attiecības, bet, strādājot kopā, būsim spējīgi izstrādāt stratēģijas, kas var tuvināt musulmaņu un Rietumu pasaules, kas var mūs padarīt daudz laimīgākus un drošākus," sacīja ASV prezidents.
Uzrunājot Turcijas parlamentu, B.Obama atkārtoja jau savā priekšvēlēšanu laikā teikto, ka Pirmā pasaules kara laikā turki veikuši sistemātisku armēņu iznīcināšanu, tomēr šoreiz viņš izvairījās no vārda "genocīds" lietošanas. Viņš arī aicināja Turciju un Armēniju pārvarēt senās domstarpības un sēsties pie sarunu galda.
Politiskie analītiķi uzskata, ka B.Obamas vizīte Turcijā ir ļoti spēcīgs signāls, ka ASV vēlas veidot daudz nopietnākas attiecības ar musulmaņu valstīm nekā līdz šim. To apliecina arī ASV prezidenta teiktais svētdien Čehijas galvaspilsētā Prāgā. "ASV un Eiropai ir jācenšas uztvert musulmaņus kā mūsu draugus, kaimiņus un partnerus cīņai pret netaisnību, neiecietību un vardarbību, veidojot attiecības, kas balstītas uz abpusēju cieņu un kopējām interesēm.