Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +7 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija

ASV neveiksmīgi beidzas jaunā superieroča Falcon HTV-2 otrais izmēģinājums (video)

ASV Gaisa kara spēki (GKS) un Pentagona Perspektīvo pētījumu programmu pārvalde (DARPA) 11. augustā veica hipervirsskaņas lidmašīnas Falcon HTV-2 otro izmēģinājumu, vēsta Aviation Week.

Lidaparāta ieiešana atmosfēras augšējos slāņos un tā pirmais planēšanas ceļā uz mērķi posms noritēja bez problēmām, tomēr pēc deviņām lidojuma minūtēm sakari ar Falcon HTV-2 pārtrūka un tas pašiznīcinājās. Avārijas iemeslus šobrīd noskaidro īpaša DARPA komisija.

"Inženieri ir iemācījušies nogādāt lidaparātu zemes orbītā un paātrināt līdz hipervirsskaņas ātrumiem. Mēs pagaidām nezinām, kā vadīt lidaparātu lidojuma aerodinamiskās fāzes laikā, taču risinājums pastāv un mums tas ir jāatrod," projekta FHTV-2 vadītāja, ASV GKS majora Krisa Šulca (Chris Schulz) teikto citē portāls Universe Today.

Portāls piebilst, ka 11. augustā izmēģinātais FHTV-2 bija pēdējais no pašlaik uzkonstruētajiem šādiem lidaparātiem. Kad tiks izgatavots jauns prototips, pagaidām nav zināms.

Tiek ziņots, ka FHTV-2 orbītā tikai nogādāts nesējraķetes Minotaur IV kravas nodalījumā. Raķete startēja no ASV GKS Vandenbergas aviobāzes Kalifornijas štatā. Atmosfēras augšējos slāņos FTHV-2 tika atvienots no raķetes, un, pēc neilgas trajektorijas koriģēšanas, sāka ceļu uz mērķi netālu no Kvadžaleinas atola. Attālumu no starta līdz nokrišanas vietai – 7,6 tūkstošus kilometru, FHTV-2, saskaņā ar izmēģinājumu plānu, bija jāpārvar 30 minūtēs, pa ceļam sasniedzot ātrumu, kas 20 reizes pārsniedz skaņas ātrumu (aptuveni 23 tūkstoši kilometru stundā).

Izmēģinājumu pamatmērķis bija hipervirsskaņas lidaparāta kontrolējama lidojuma iespēju, kā arī tā būvniecībā izmantoto materiālu noturības pret augstu temperatūru iedarbību pārbaude.

Pirmais FHTV-2 izmēģinājums notika 2010. gada 20. aprīlī. Domājams, ka lidaparātam izdevās attīstīt ātrumu, kas 20 reizes pārsniedz skaņas ātrumu, tomēr lidojuma laikā sakari ar FHTV-2 pārtrūka, kamdēļ izmēģinātāji nevarēja saņemt telemetrisko informāciju. Arī pirmā izmēģinājuma lidojuma laikā FHTV-2 atradās gaisā deviņas minūtes, bet pēc tam ASV GKS inženieri nosūtīja lidaparātam komandu pašiznīcināties. Izmeklēšanā noskaidrojās, ka neveiksmīgā starta cēloņi ir problēmas lidojuma vadības sistēmā un nepareizi uzstādīts smaguma centrs. Atklātās problēmas DARPA, Lockheed Martin un ASV GKS centās izlabot otrajā lidaparātā.


FHTV-2 izstrādi kopš 2003. gada veic ASV kompānija Lockheed Martin. FHTV-2 izstrāde ir daļa no ASV Aizsardzības ministrijas operatīvā globālā īpaši precīzā trieciena koncepcijas. Šīs programmas ietvaros plānots radīt sistēmu, kura ļaus dod īpaši precīzus triecienus pa jebkuru pasaules punktu 60 minūšu laikā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits