ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija, kuras pretterorisma stratēģija lielā mērā ir balstīta uz bezpilota iznīcinātāju uzbrukumiem, pēdējā laikā tikusi kritizēta par izvēlētās taktikas cīņā pret islāmistiem likumību un ētiskumu.
Pierādījumus nevajag
B. Obamas administrācija slepenos dokumentus izsniedza kongresmeņiem pēc tam, kad šonedēļ mediji nopludināja ASV Tieslietu departamenta 2010. gadā sagatavoto slepeno ziņojumu, kurā teikts, ka valdība ir tiesīga nogalināt ASV pilsoņus ārzemēs, ja tiek uzskatīts, ka viņi ir starptautiskās teroristiskās organizācijas Al Qaeda vai tās sabiedroto līderi.
16 lappušu dokumentā rakstīts, ka šāda nogalināšana nav pretrunā ar ASV konstitūciju, ja «informēta augsta ranga ASV valdības amatpersona ir pārliecināta, ka aizdomās turamā persona rada nenovēršamus draudus ASV», vēsta BBC.
Dokumentā atrodama izplūdusi «nenovēršamo draudu» definīcija, kurā teikts, ka nav nepieciešami pierādījumi par konkrētiem uzbrukuma plāniem, ja mērķis jeb aizdomās turamais ir iesaistīts sazvērestībās pret ASV.
ASV valdība nav kavējusies izmantot šīs būtībā pašas sev piešķirtās tiesības, jo 2011. gada septembrī un oktobrī bezpilota iznīcinātāju uzbrukumos Jemenā tika nonāvēts ASV dzimušais radikālais islāma garīdznieks Anvārs el Avlaki, viņa pusaugu dēls un ASV pilsonis Samirs Hans, kurš internetā izplatīja Al Qaeda propagandu.
Kopumā kopš 2009. gada B. Obamas administrācija ir devusi zaļo gaismu vairāk nekā 360 bezpilota lidmašīnu uzbrukumiem Pakistānas ziemeļos, Jemenā un Somālijā. Salīdzinājumam - viņa priekšteča Džordža V. Buša astoņos valdīšanas gados amerikāņi veica mazāk par 50 uzbrukumiem, raksta interneta vietne The Long War Journal.
CIP izmantos retāk
Pērn aptaujā ASV 83% respondentu atbalstīja bezpilota iznīcinātāju programmu. Tomēr no ietekmīgu amerikāņu politiķu un cilvēktiesību aizstāvju puses regulāri skan pārmetumi, ka bezpilota lidaparātu uzbrukumi notiek bez tiesas atļaujas, tajos nereti tiek nogalināti arī nevainīgi civiliedzīvotāji.
Vašingtonā bāzētā domnīca Council on Foreign Relations lēš, ka kopš 2001. gada, kad ASV pieteica karu terorismam, aptuveni 420 uzbrukumos ir nogalināti 3500 cilvēku. Ņemot vērā, ka pret daudziem no viņiem nav bijuši neapgāžami pierādījumi par saistību ar terorismu, ASV Kongresā izskanējuši aicinājumi ierobežot bezpilota iznīcinātāju izmantošanu.
B. Obamas izvēlētais nākamais Centrālās izlūkošanas pārvaldes vadītājs Džons Brenans ir solījis, ka specdienests ievērojami samazinās bezpilota lidaparātu izmantošanu savās operācijās. Pēc viņa domām, vairākums pretterorisma operāciju būtu jāveic armijas spēkiem.