Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +19 °C
Daļēji saulains
Svētdiena, 28. aprīlis
Terēze, Gundega

ASV tiesās psihologus, kuri CIP izstrādāja nopratināšanas programmu ar spīdzināšanu

ASV septembrī tiesas priekšā stāsies divi psihologi, kas pēc 11.septembra teroraktiem palīdzēja ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldei (CIP) izstrādāt terorismā aizdomās turamo nopratināšanas programmu, atbalstot spīdzināšanas izmantošanu.

Federālie tiesneši nolēmuši, ka lieta tiks izskatīta zvērināto tiesā. Prāvu ierosinājusi Amerikas Pilsonisko brīvību savienība (ACLU) trīs bijušo aizturēto vārdā, no kuriem viens nomira CIP cietumā pēc skarbas nopratināšanas.

Lieta ierosināta pret psihologiem Džeimsu Mičelu un Brūsu Džesenu, kurus 2002.gadā nolīga CIP, lai izstrādātu nopratināšanas programmu karā pret terorismu aizturētajiem. ACLU apgalvo, ka viņi atbalstījuši tādas metodes kā badināšana, simulētā slīcināšana un saķēdēšana ārkārtīgi neērtās pozās.

Abu psihologu atalgojums bija 80 miljoni ASV dolāru (aptuveni 68 miljoni eiro).

Psihologi piedalījušies arī 2001.gada 11.septembra teroraktu organizēšanā aizdomās turamā Halida Šeiha Mohammeda un grupējuma Al Qaeda augsta ranga līdera Abu Zubaidas nopratināšanā.

ACLU apgalvo, ka Mičels un Džesens bija atbildīgi par trīs aizturēto nopratināšanu, kuru vārdā prasība iesniegta, un guva finansiālu labumu no tā.

Divi no šiem aizturētajiem - tanzānietis Suleimans Abdulahs Salims un lībietis Mohameds Ahmeds Bensuds - vēlāk tika atbrīvoti, bet afgānis Guls Rahmans 2002.gada novembrī nomira CIP cietumā pēc divas nedēļas ilgas brutālas nopratināšanas, apgalvo ACLU.

ACLU paziņoja, ka tiesnešu lēmums virzīt šo lietu izskatīšanai zvērināto tiesā ir vēsturisks solis, kas pirmo reizi sauks tiesas priekšā personas, kas atbildīgas par "brutālo un nelikumīgo CIP spīdzināšanas programmu".

Tiesneši noraidīja psihologu argumentus, ka viņi nav atbildīgi par visām CIP nopratināšanas aktivitātēm un nav bijuši saistīti ar divu minēto aizturēto nopratināšanu.

Psihologi arī apgalvoja, ka nav atbildīgi par lēmumiem izmanto tā dēvēto "uzlaboto nopratināšanas metožu" izmantošanu trīs aizturēto nopratināšanā, bet tikai iepazīstinājuši CIP ar metožu sarakstu, no kura iespējams izvēlēties.

Aizstāvot šādu rīcību, viņi atsaucās uz kādu lietu pēc Otrā pasaules kara. Tiesa toreiz attaisnoja no apsūdzībām masu slepkavībā kādu tehniķi, kas bija iesaistīts indīgas gāzes piegādāšanā nacistu koncentrācijas nometnēm.

Psihologi uzsvēra, ka lēmumu par šo metožu izmantošanu pieņēmusi CIP un apstiprinājusi Tieslietu ministrija, tādēļ viņus nevar saukt pie atbildības.

 

Top komentāri

...
.
Valdība nav vainīga, vainīgi psihologi. Vienkārši bet efektīvi.
hmmm
h
Reti marasmātisks farss no juridiskā viedokļa. Tiesa spriež tiesu valsts vārdā. Tagad sanāk ka valsts tiesās šos divus, ka tie izpildīja valts pasūtījumu un saņēma no šīs valts piķi.
Atkal vainīgs
A
pārmijnieks. Priekšnieks, protams, neko nezināja. Varbūt šo nosaukt par Ježova sindromu?
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits