B.Obamas uzvara Elektoru kolēģijā bija ļoti pārliecinoša, jo viņš uzvarēja virknē lielu un svarīgu štatu, piemēram, Kalifornijā, Ņujorkā, Floridā, Pensilvānijā, Ohaio un Virdžīnijā.
CNN aprēķini liecina, ka B.Obama uzvarējis 27 štatos, kam kopā ir 338 balsis Elektoru kolēģijā. Dž.Makeins uzvarējis 21 štatā, kam kopā ir 163 balsis Elektoru kolēģijā. Dažos štatos vēlēšanu iznākums vēl nav precīzi zināms. Lai kļūtu par ASV prezidentu, kandidātam bija jāsaņem 270 elektoru atbalsts.
Jā, mēs varam!
Pulksten 6 no rīta pēc Latvijas laika, kad ASV telekanāli paziņoja par B.Obamas uzvaru, viņa atbalstītāju pūli Čikāgā pāršalca sajūsmas vilnis. Ļaudis skandēja B.Obamas kampaņas saukli: «Jā, mēs varam!»
Pēc stundas uz skatuves parādījās vēlēšanu uzvarētājs B.Obama, kuru pavadīja sieva Mišela ar meitām Sašu un Maliju. «Amerikā sākušās pārmaiņas!» pavēstīja manāmi aizkustinātais B.Obama. Viņš uzsvēra: ja kāds vēl šaubījās, ka Amerikā viss ir iespējams, tad šīs vēlēšanas devušas skaidru atbildi. Viņš atzina, ka tuvāko gadu laikā amerikāņiem nāksies risināt sarežģītas problēmas: lielāko finanšu krīzi gadsimta laikā, karus Irākā un Afganistānā, pasaules klimata pārmaiņas. Taču uz visiem izaicinājumiem viņš mudināja atbildēt ar vārdiem: «Jā, mēs varam!»
Neilgi pirms tam uz skatuves Arizonas štatā kāpa Dž.Makeins, kurš atzina sakāvi prezidenta vēlēšanās. «Es nezinu, ko vairāk mēs varējām darīt, lai uzvarētu šajās vēlēšanās,» teica Dž.Makeins. Viņš aicināja savus atbalstītājus palīdzēt B.Obamam, lai jaunais prezidents izvestu valsti no ekonomikas krīzes.
Vēsturiska uzvara
47 gadus vecais B.Obama būs pirmais melnādainais prezidents ASV vēsturē. Jaunais prezidents stāsies amatā nākamā gada 20.janvārī.
Otrdien amerikāņi ievēlēja arī jauno Kongresa sastāvu. Demokrātu
partijai izdevies palielināt savu vairākumu gan Senātā, gan
Pārstāvju palātā. Republikāņi pirms vēlēšanām brīdināja, ka B.Obamas
uzvaras gadījumā ASV iespējama pilnīga «demokrātu diktatūra».
Vēlēšanu dienā pie daudziem vēlēšanu iecirkņiem bija vērojamas garas rindas, jo amerikāņi apzinājās, ka tieši viņu balss varētu izšķirt vēlēšanu iznākumu. Katram no viņiem bija savs iemesls, lai balsotu par vienu vai otru kandidātu. «Pēdējie astoņi gadi bija īsts šausmu stāsts,» ziņu aģentūrai AFP stāsta 54 gadus vecais Ņujorkas iedzīvotājs Maikls Smits, kurš ir neapmierināts ar republikāņu valdīšanu. Viņš nolēmis balsot par B.Obamu. «Šodien cilvēki balso par jaunu virzienu,» uzskata M.Smits. Savukārt republikāņa Dž.Makeina atbalstītājs Kreigs Bērnets uzskata, ka B.Obama nav gatavs prezidenta amatam. «Man nešķiet, ka Obama zina, ko dara. Viņš ir pārāk jauns un nepieredzējis,» ziņu aģentūrai AP stāsta 55 gadus vecais K.Bērnets.
Aizraujoša kampaņa
B.Obama uz vēlēšanu iecirkni devās kopā ar sievu Mišelu un abām meitām. Pēc balsošanas viņš pajokoja: «Es ievēroju, ka Mišela kādu brīdi vilcinājās. Man nācās pārbaudīt, par ko viņa nobalsoja.» B.Obamas prieku par vēsturisko uzvaru aptumšoja viņa vecmāmiņas Medlinas nāve. 86 gadus vecā Medlina nomira svētdien vakarā, neuzzinot, ka viņas mīļotais mazdēls piepildījis sapni par ASV prezidenta amatu. «Lai gan viņa vairs nav kopā ar mums, es zinu, ka viņa tagad noraugās uz mani,» savā uzvaras runā teica B.Obama.
Lielākā daļa analītiķu atzina, ka aizvadītā vēlēšanu kampaņa bija aizraujošākā daudzu gadu laikā. Pēc komentētāju domām, gan Demokrātu, gan Republikāņu partija izvirzīja ļoti spējīgus kandidātus, kas abi būtu cienīgi ieņemt Baltā nama saimnieka amatu. «2008.gada prezidenta vēlēšanas ar saviem sižeta pavērsieniem un spilgtajiem raksturiem pārspēja jebkuru realitātes šovu, ko spējīga piedāvāt ASV televīzija,» secina laikraksts USA Today.