Pagaidām ASV nav panākušas vienošanos ar Poliju, kur paredzēts izvietot 10 pārtvērējraķetes, kas ir otra daļa no aizsardzības vairoga. Lai gan abas puses pirmdien tikās, lai apspriestu šo jautājumu, tomēr noprotams, ka risinājums vēl tik ātri netiks panākts, vēsta Reuters.Pagātnes atmiņas
Čehijas galvaspilsētā Prāgā otrdien ieradās ASV valsts sekretāre Kondolīze Raisa, lai parakastītu vienošanos ar Čehijas ārlietu ministru Karelu Švarcenbergu. Pret šo līgumu akīvi iestājas Čehijas sabiedrība, tādēļ Prāgas ielās izgāja vairāki tūkstoši cilvēku, lai publiski izteiktu savu neapmierinātību. Jaunākās sabiedrības aptaujas rāda, ka pret radara izvietošanu iestājās 68, bet atbalsta 24 procenti valsts iedzīvotāju. Daudziem čehiem joprojām dziļā atmiņā ir iespiedusies Padomju Savienības karaspēka invāzija 1968.gadā, tādēļ vairums ir pret jebkādu ārvalstu karaspēka klātbūtni.
Dokumentu sagaida ratifikācija Čehijas parlamenta apakšpalātā, kur valdošajai koalīcijai ir tikai 100 no 200 deputātu vietām. Daudzi opozīcijas deputāti jau paziņojuši, ka balsos pret šo līgumu. Tādēļ valdībai jācenšas iegūt neatkarīgo parlamentāriešu atbalsts, lai uzvarētu balsojumā, kas visticamāk notiks tikai pēc ASV prezidenta Džordža V.Buša prezidentūras termiņa beigām nākamā gada janvārī.
Sarunas strupceļā
K.Raisa pirmdienas sarunas Vašingtonā ar Polijas ārlietu ministru Radoslavu Sikorski nosauca par konstruktīvām, tomēr atteicās prognozēt, kad abas puses parakstīs vienošanos. R.Sikorskis pēc tikšanās apgalvoja, ka abas puses paudušas savu skatījumu, bet tās nenesa vērā ņemamus panāmumus. ASV valsts sekretāre izteikusi cerību, ka līgums tomēr tiks parakstīts jūlija beigās. Vienošanās parakstīšanu kavē Polijas prasība pēc vairākiem miljardiem dolāru tās armijas un gaisa aizsardzības sistēmas modernizēšanai apmaiņā pret ASV pārtvērējraķešu bāzes izveidi. Nesen tika ziņots, ka ASV sākusi izskatīt iespēju izraudzīties Lietuvu kā alternatīvu Polijai pretraķešu sistēmas izvietošanai. Polija to nodēvēja par spiediena izdarīšanu, lai panāktu ātrāku līguma parakstīšanu.
Pret ASV plāniem skaļus protestus paudusi Krievija, kas uzskata, ka pretraķešu vairoga izvietošana Austrumeiropā ir drauds tās nacionālajia drošībai.