Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

Igaunijas valdība noliedz, ka izspiegotu sabiedrotos

Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass un iekšlietu ministrs Andress Anvelts ceturtdien noliedza, ka Igaunija ievāc izlūkošanas informāciju par saviem sabiedrotajiem.

"Es atkārtoju: nē, Igaunija neizspiego savus sabiedrotos," Ratass teica preses konferencē, komentējot ASV plašsaziņas līdzekļos izskanējušās aizdomas.

ASV žurnāls Newsweek trešdien vēstīja, ka kāda Baltijas valsts, bažījoties par ASV politikas attiecībā uz Krieviju maiņu, kas varētu apdraudēt tās suverenitāti, ievāc izlūkošanas informāciju par ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas amatpersonām un viņa kompānijas Trump Organization vadības pārstāvjiem.

"Tādas ziņas nepavisam nav patiesas," uzsvēra Ratass, piebilstot, ka ceturtdien par šo jautājumu runājis ar Igaunijas izlūkošanas augstākajām amatpersonām. "Šodien esmu sazinājies ar visām iesaistītajām Igaunijas institūcijām, lai par saviem vārdiem būtu 100%, nevis 99% pārliecināts," teica Igaunijas premjers.

"Esmu arī runājis ar savā valdības jomā esošās drošības institūcijas vadītāju - Drošības policijas vadītāju -, un arī es varu apstiprināt, ka Igaunija nav ievākusi izlūkošanas informāciju par saviem sabiedrotajiem," sacīja iekšlietu ministrs Anvelts.

"Ir skaidrs, ka mūsu austrumu kaimiņš pret Igauniju īsteno dažādas ietekmēšanas operācijas. Es vēlreiz uzsveru, ka daudzas atbildes var iegūt, izlasot Igaunijas Informācijas pārvaldes un Drošības policijas gadagrāmatas. Tajās ir rakstīts, ka plaši izplatīta ir arī interese izplatīt dažāda veida dezinformāciju un nepatiesas ziņas," skaidroja ministrs, runājot par neskaidrību pasaulē pēc ASV prezidenta vēlēšanām un saistībā ar Krievijas vēlmi ar savām informācijas kampaņām kaitēt Rietumu vienotībai.

Igaunijas parlamenta Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Marko Mihkelsons ceturtdien paziņoja, ka "Newsweek" apgalvotais izskatās pēc apzinātas dezinformācijas.

Janvāra vidū ASV plašsaziņas līdzekļos izplatījās baumas, ka Igaunijas ārējās izlūkošanas dienestu darbinieki Prāgā izspiegojuši Trampa pārstāvju un Krievijas parlamenta deputātu tikšanos.

Newsweek rakstā, atsaucoties ar "cilvēkiem, kas ir tieši saistīti ar situāciju, apgalvots, ka, "īstenojot operāciju pret ASV, vismaz septiņu mēnešu garumā vismaz viena sabiedrotā no Rietumeiropas pirms [Trampa] inaugurācijas noklausījusies vairākas sarunas starp ar prezidentu Donaldu Trampu saistītiem padomniekiem un Krievijas valdības amatpersonām".

Anonīmie avoti Newsweek atklājuši, ka vismaz vienā gadījumā noklausīta saruna ar bijušo Trampa nacionālās drošības padomnieku Maiklu Flinu un kādu ASV bāzētu Krievijas amatpersonu. Izdevums gan nav guvis apstiprinājumu, ka šī saruna ir saistīta ar Krievijas vēstnieku Sergeju Kisļaku, kas kļuva par iemeslu tam, kad Flins šonedēļ pēc 24 amatā pavadītām dienām atkāpās.

Informācija, ko ievācot šīs valsts izlūki, neesot tikai telefona sarunu noklausīšanās, bet tā ietverot arī elektronisko saraksti un informāciju no cilvēkiem par Trampa biznesa partneriem ārvalstīs, no kuriem vismaz vienu ASV izlūkošanas dienesti tagad uzskata par tās valdības aģentu.

"Šādas operācijas tiek veiktas, bažījoties, ka Krievija centīsies manipulēt ar savām attiecībām ar Trampa administrācijas amatpersonām, īstenojot savu ilgtermiņa plānu destabilizēt NATO," apgalvoja Newsweek.

Newsweek publikācijā vēstīts, ka ar izlūkojošās valsts valdību tieši saistīta persona, atklājusi, ka "turklāt Baltijas valsts ievāc izlūkošanas informāciju par amatpersonām Trampa Baltajā namā un prezidenta kompānijas Trump Organization vadības pārstāvjiem".

Newsweek norādīja, ka sarunā anonīmie avoti ir nosaukuši konkrētas valstis, bet vēlējušies, lai tās rakstā netiek minētas, bažījoties, ka tas var izraisīt Trampa dusmas pret šo valstu valdībām.

Izdevums atgādināja, ka Rietumeiropas izlūkošanas operācija sākta augustā, kad Lielbritānijas valdības rīcībā nonāca informācija, ka Krievijas interesēs strādājoši cilvēki sazinās ar Trampa prezidenta kampaņas pārstāvjiem. Pēc tam, kad Lielbritānija par šo informāciju paziņojusi NATO sabiedrotajiem Eiropā, "kāda Baltijas valsts sāka ievākt informāciju vismaz no šī brīža, un ir izspiegojusi Trump Organization vadības pārstāvjus, kas ierodas Eiropā".

Newsweek secināja, ka tas var radīt situāciju, ka cita NATO dalībvalsts par Krievijas un ASV sakariem zina vairāk nekā jebkura ASV vēlēta amatpersona, jo republikāņu kontrolētais parlaments ir atteicies veikt izmeklēšanu par Trampa ārvalstu partneru saistību ar ārvalstu valdībām un Trampa kampaņas un administrācijas pārstāvju saziņu ar Krieviju. "Šīs jomas izmeklē vismaz divu ASV sabiedroto izlūkošanas dienesti," vēstīja žurnāls.

Izdevuma rīcībā esošā informācija, liecina, ka "Rietumeiropas valdības iegūtā informācija" ir nonākusi arī citu Eiropas līderu rīcībā, tostarp Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja ar to tika iepazīstināta pirms tikšanās ar Trampu. Iegūtā informācija esot zināma arī Vācijas kanclerei Angelai Merkelei.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits