Rīkojums, ko izdevis veselības ministrs Aurēlijs Verīga, kas vada Valsts Ārkārtējo situāciju operāciju centru, paredz, ka aptiekām pēc iespējas jāierobežo arī vienam pircējam pārdodamo dezinfekcijas līdzekļu daudzums, lai tie būtu pieejami iespējami lielākam cilvēku skaitam.
Ministrija aicina visas aptiekas karantīnas laikā pienācīgi organizēt pircēju plūsmas, bet cilvēkiem iesaka labāk iepirkies internetā, ja tas iespējams. Aptiekām aizliegts rīkot akcijas, izsludināt atlaižu stundas vai veikt citus pircēju piesaistei paredzētus pasākumus. Aptiekās pašlaik arī aizliegts strādāt darbiniekiem, kuri nesen atgriezušies no ārvalstīm vai kontaktējušies ar inficētām personām.
Aptieku pārstāvji ministrijas lēmumu ierobežot pārdodamo zāļu daudzumu kritizējuši, norādot, ka pircēji aptiekās pašreizējā situācijā iegriežas retāk, taču jauno ierobežojumu dēļ viņiem nāksies to darīt biežāk, nekā patiesībā vajadzētu.
Lietuvas Aptieku asociācijas priekšsēdētāja Dangute Mikutiene aicinājusi uz situāciju paraudzīties elastīgāk, pieļaujot "saprātīgus izņēmumus".
"Pircēji dažkārt mēdz iegādāties zāles arī kādam citam, un tas tiek veicināts, jo ministrs atļāvis recepšu medikamentus pirkt bez personas dokumenta. Tādēļ cilvēks, kas ir pašizolējies vai pieder pie riska grupas, jo sirgst ar kādu hronisku slimību, var palūgt, lai zāles atnes, teiksim, kaimiņš, bet kas tagad viņam dos divus iepakojumus?" viņa vaicājusi, piebilstot, ka aptiekāri jau saņēmuši daudzus zvanus no cilvēkiem.
Arī aptieku tīkla Eurovaistine pārstāve Laura Bieļske ziņu aģentūrai BNS atzinusi, ka ministrijas rīkojumu uzskata par neloģisku.
"Mēs saprotam - šis rīkojums nozīmē, ka aptiekās ilgāk saglabāsies dažādu zāļu krājumi, bet vispār jau medikamentu netrūkst. Taču, ja cilvēks, teiksim, saaukstējies un viņam vajadzīgs paracetamols, vienā iepakojumā ir 20 tabletes, bet dienas laikā jāizdzer sešas, tātad pēc trim dienām jānāk atkal. Tad kāda gan jēga karantīnai?" viņa vaicājusi.
Bieļske arī paudusi pārliecību, ka pašlaik nav nekādas vajadzības ierobežot pircēju plūsmas, jo cilvēki ir apzinīgi un tagad aptiekās iegriežas vienīgi tie, kuriem tas tiešām vajadzīgs.
Viņa piebildusi, ka uz laiku slēgtas 30 nelielas Eurovaistine tīkla aptiekas mazpilsētās un to darbinieki pārcelti darbā uz citām aptiekām, lai nodrošinātu strādājošajiem normālāku darba un atpūtas režīmu, taču aptiekas tiek slēgtas tikai tad, ja šai apdzīvotajā vietā turpina darboties vēl kāda aptieka.
Jau ziņots, ka, lai ierobežotu koronavīrusa izplatību, Lietuvā ieviesta karantīna. Lietuvas pilsoņiem aizliegts izbraukt no valsts, izņemot ārvalstīs strādājošajiem, aizliegts iebraukt lielākajai daļai ārzemnieku. Slēgta lielākā daļa veikalu, izņemot pārtikas veikalus un aptiekas. Aizliegti visi publiskie pasākumi. Tiek ierobežota cilvēku plūsma sabiedriskajā transportā, pārtraukta starptautisko pasažieru vilcienu kustība.
īstenība
Uldis