Daimons skarbi kritizēja populārāko kriptovalūtu Bitcoin, norādot, ka viņam ir acīmredzams, ka tas ir burbulis, kas pārsprāgs. Viņš gan nezināja teikt, kad tas notiks, un pieņēma, ka vienas kriptovalūtas Bitcoin vienības vērtība līdz tam varētu sasniegt pat 20 tūkstošus ASV dolāru (šobrīd tā ir ap 4 tūkstošiem ASV dolāru).
Viņaprāt, šāda valūta ir derīga tikai noziedzniekiem, narkotiku dīleriem un tādām valstīm, kas nevēlas tirgoties izmantojot ASV dolāru, piemēram, Ziemeļkorejai.
"Šī valūta nestrādās. Jums nevar būt bizness, kur cilvēki var izgudrot valūtu no zila gaisa un domāt, ka cilvēki, kas to pērk ir ļoti gudri," sacīja finansists. Jāpiebilst, ka šādi izteikumi no banku un tradicionālo finansistu puses nav pārsteigums. Arī Latvijas speciālisti ir brīdinājuši par tām, minot, ka kriptovalūtas ir nedrošas.
Bitcoin ir tikai virtuāli eksistējoša, dažreiz valūtai pielīdzināta norēķinu forma, kuru neviens nav izdevis un negarantē tai vērtību. Bitcoin 2008. gadā radīja kāds programmētājs vai programmētāju grupa ar pseidonīmu Satosi Nakamoto, kas publicēja algoritmu, ar kura palīdzību uzturot par blokķēdi (blockchain - no angļu val.) sauktu publisku interneta darījumu žurnālu, kas atrodas lietotāju datoros, tiek automātiski uzskaitīta un "izrakta" valūta.
Sekojot Bitcoin pēdās, pasaulē ir radies liels skaits citu kriptovalūtu, tomēr, kā jau iepriekš minēts, šāda valūta ir vērtīga tikai tādā gadījumā, ja paši lietotāji tai piešķir vērtību. Žurnāls SestDiena šī gada sākumā rakstīja par Bulgārijā radītu, iespējams, krāpniecisku shēmu, kas aicina cilvēkus arī Latvijā ieguldīt kriptovalūtā OneCoin. Raksta tapšanas gaitā SestDiena nespēja atrast pierādījumus, ka OneCoin būtu izdevīgs ieguldījums, nevis piramīdas shēma, kur nauda tiek pelnīta tikai kamēr tiek iesaistīti jauni dalībnieki.
Bitcoin un citu kriptovalūtu decentralizācija tiešām pievilina noziedzniekus, un hakeri, kas izmanto vīrusus, lai bloķētu upuru datorus, mēdz pieprasīt izpirkuma maksu tieši kriptovalūtā. Arī nesenajos globālajos kiberuzbrukumos, kas piemeklēja datorus visā pasaulē un kas tiek saistīts ar Ziemeļkorejas hakeriem, izpirkums tika prasīts tieši Bitcoin valūtā.
Tomēr kriptovalūtas arvien biežāk pieņem dažādi interneta veikali un visai ievērojami uzņēmumi kā Microsoft un Latvijā AirBaltic. Kā raksta The Guardian, Londonā pat nekustamā īpašuma tirgū tiek izmantota Bitcoin valūta. Tāpat dažādas finanšu institūcijas apsver iespējas izmantot no kriptovalūtām aizgūtas idejas, piemēram, blokķēdi, kas savā būtībā darbotos kā milzīgs, neizdzēšams un faktiski neuzlaužams grāmatvedības rīks, jo būtu izvietots katra lietotāja datorā, nevis atrastos centralizētā serverī.
Pats JP Morgan vadītājs gan pats atzina, ka viņai meitai ir Bitcoin, kas gan pēc ietekmīgā finansista runas cieta 5% kritumu vērtībā.
pagāns
onka
M.