Baltkrievijas amatpersonas paudušas viedokli, ka 28.septembrī gaidāmās parlamenta vēlēšanas būs brīvas un godīgas, tomēr opozīcijai ir aizdomas par valdošās varas nodomu darīt visu iespējamo, lai kārtējo reizi nodrošinātu Baltkrievijas prezidentam Aleksandram Lukašenko tīkamu rezultātu.
Tiesa gan, šoreiz Baltkrievija varētu pievērst lielāku uzmanību Rietumu prasībām par godīgām vēlēšanām, jo Minskai ir pasliktinājušās attiecības ar Maskavu, kas ilgus gadus atbalstīja A.Lukašenko režīmu.
Opozīcijas bažas
11.augustā Baltkrievijā ieradīsies pirmie Eiropas Drošības un
sadarbības organizācijas (EDSO) novērotāji, kas vērtēs priekšvēlēšanu
kampaņas gaitu. No viņu vērtējuma būs atkarīga Baltkrievijas un
rietumvalstu attiecības. Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja
Lidija Jermošina vēsta, ka Baltkrievija neplāno ierobežot starptautisko
novērotāju skaitu. Svarīgākās delegācijas gaidāmas no EDSO un NVS,
ielūgumi nosūtīti arī Latvijai un Lietuvai
Pašlaik jau izveidotas 110 apgabalu vēlēšanu komisijas. Viens no opozīcijas līderiem, Apvienotās pilsoniskās partijas vadītājs Anatolijs Ļebedko informē, ka vēlēšanu komisiju sastāvā iekļauti 42 opozīcijas pārstāvji. "Salīdzinot ar prezidenta vēlēšanām 2006.gadā, stāvoklis ir uzlabojies. Toreiz apgabalu komisiju sastāvā bija tikai viens opozīcijas pārstāvis, tagad viņu ir daudz vairāk," Dienai stāsta A.Ļebedko. Tomēr viņam nešķiet, ka šī statistika liecina par īpašu progresu, jo opozīcija joprojām nav pārstāvēta vairumā komisiju. Aptuveni divās trešdaļās vēlēšanu komisiju būs tikai valdošās varas pārstāvji. A.Ļebedko uzskata, ka valdošais režīms tikai nedaudz atlaidis grožus, lai parādītu Rietumiem, ka Minska ir gatava veicināt demokrātiju.
Rietumu spiediens
Rietumvalstis pēdējos gados nav atzinušas Baltkrievijā notikušās
vēlēšanas par godīgām. 2006.gadā pēc prezidenta vēlēšanām ES un ASV
noteica vīzu ierobežojumus un finansiālas sankcijas pret Baltkrievijas
amatpersonām.
A.Lukašenko šoreiz gribētu izvairīties no asas Rietumu kritikas, lai uzlabotu attiecības ar ES. Viņam tas ir svarīgi, jo attiecībās ar Maskavu iestājies atsalums pēc Krievijas lēmuma palielināt energoresursu cenas. Pēc ekspertu domām, šoreiz parlamentā varētu iekļūt arī daži opozīcijas pārstāvji. ASV un ES uzsver, ka izvērtēs ne tikai vēlēšanu rezultātus, bet arī priekšvēlēšanu kampaņas gaitu.
"Man šķiet, ka vēlēšanu kampaņa ir līdzīga iepriekšējām. Uz opozīcijas aktīvistiem tiek izdarīts nepārprotams spiediens," vēsta A.Ļebedko. Opozīcija pieļauj, ka pirms vēlēšanām varētu atsaukt savus kandidātus, ja kampaņa nebūs godīga.