Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

Bērni iegūst izprintētas rokas

Izvēles iespējas
Kāda no šā gada augusta pirmdienām atnesa brīnumu sešgadīgā franču puikas Maksensa dzīvē. Kopš dzimšanas viņam nav labās rokas pirkstu, tāpēc viņš nekad ar labo roku nebija varējis satvert ne bumbiņu, ne kādu citu rotaļlietu. Taču turpmāk viņš to varēs, pateicoties amerikāņu fonda e-NABLE aktīvistiem, kas radījuši kustību trīs dimensiju (3D) printeru tehnoloģiju izmantošanai lētu protēžu veidošanai, vēsta AFP.

"Maksensam tagad būs supervaroņa roka tādā krāsā, kādu viņš pats izvēlējās. Viņš pats to varēs arī noņemt jebkurā brīdī. Domāju, ka turpmāk viņam būs daudz jautrāk, spēlējoties ar draugiem skolas pagalmā," saka viņa mamma Virdžīnija. 

Maksenss ir pirmais bērns Francijā, kas ieguvis protēzi ar e-NABLE fonda atbalstu. Valstī ik gadu piedzimst gandrīz 100 bērnu, kuriem ir viena vai vairāku locekļu deformācija. Maksensa diagnoze bija agenēzija – pirkstu neattīstīšanās. Viņa ģimene līdz šim nevarēja atļauties nekādu dārgo medicīnisko aprīkojumu, kas piešķirtu zēna rokai satveršanas spējas.  

Talkā nāca brīvprātīgais Tjerī Okidams, kurš ar e-NABLE starpniecību radīja protēzi. Viņš atzīmē, ka tā, protams, neļauj izpildīt smalkus darbiņus, piemēram, sasiet kurpju auklas, taču ļauj satvert priekšmetus, arī velosipēda stūri vai beisbola nūju. Tā palīdz arī ar abām rokām vieglāk saķert bumbas. Daži bērni atzinuši, ka ar protēzi ir arī vieglāk peldēt. Galvenais, ka bērns savā ziņā to uztverot kā rotaļlietu, kā rotaļkostīma daļas, nevis medicīniskas protēzes nēsāšanu.

Neder visiem

3Dprint.com raksta, ka e-NABLE producētās rokas protēzes pārvērtušas dzīvi daudziem bērniem un karadarbībā locekļus zaudējušajiem. Tāpēc ir ļoti svarīgi, ka šī kustība, kas šogad ieguvusi strauju attīstību, izplestos reģionos, kur desmitiem tūkstošu eiro vērtas protēzes var atļauties tikai retais. 

E-NABLE tika dibināts 2013. gadā, kad šāda ideja ienāca prātā Ročesteras Tehnoloģiju institūta pētniekam Džonam Šullam. Viņš izveidoja karti ar 3D printeru īpašniekiem un saveda viņus kopā ar cilvēkiem, kam nepieciešama šāda palīdzība.  

Tagad e-NABLE iesaistīto cilvēku loks, kuriem ir pieejami 3D printeri, pārsniedz piecus tūkstošus. Šajā kustībā radītās roku protēzes izplatītas 37 valstīs, un tās ieguvuši vairāk nekā 1500 cilvēku, pārsvarā bērni. 

Šādas protēzes var nēsāt cilvēki, kuriem ir plaukstas vai vismaz elkoņa locītava. Tās darbības princips balstās uz to, ka pirkstu kustības panāk ar saitītēm, kas savieno pirkstus ar to protēzes daļu, kas atrodas virs locītavas. Lai panāktu pirkstu satveršanas funkciju, protēzes nēsātājam jāizmanto plaukstas vai elkoņa locītava. Tiesa, nevar kustināt katru pirkstu atsevišķi, līdz ar to tiek nodrošināta tikai satveršanas pamatfunkcija.

Visu Jura Tihanova rakstu Bērni iegūst izprintētas rokas lasiet pirmdienas, 31. augusta laikrakstā Diena!

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits