Sociāldemokrāti aicinājuši partijas līderi "uzņemties tiešu personīgu un politisku atbildību" par partijas nebūt ne izcilajiem rezultātiem vēlēšanās, ziņo Čehijas mediji.
Taču Sobotka uzsvēris, ka viņu no amata var atcelt tikai partijas izpildkomiteja, kas viņu priekšsēdētāja postenī iecēla.
"Es neatkāpšos, jo es vēlos turpināt aizstāvēt vērtības, kurām es partijā ticu," skaidroja Sobotka.
Šādi aicinājumi izskanējuši, jo partijai nedēļas nogalē aizvadītajās parlamenta vēlēšanās neizdevās izcīnīt pietiekami daudz balsu, lai tā varētu izveidot valdību bez citu partiju iesaistīšanas.
Britu raidsabiedrības BBC korespondenti skaidro, ka partijas priekšsēdētāja nevēlēšanās atkāpties no amata varētu apgrūtināt centienus izveidot jaunu valdību.
LETA jau ziņoja, ka tuvākajās nedēļās Čehijā, visticamāk, gaidāmas smagas sarunas par koalīcijas izveidi.
Sociāldemokrāti ieguvuši 20,45% balsu, lai gan pirms vēlēšanām, kas noslēdzās sestdien, tai tika prognozēti ap 25%.
Otrajā vietā ierindojusies lauksaimniecības magnāta Andreja Babiša jaunizveidotā Neapmierināto pilsoņu akcija (ANO) ar 18,65% balsu, bet trešajā vietā ir Čehijas un Morāvijas komunistiskā partija (KSČM) ar 14,91% balsu, liecina oficiālie rezultāti.
Iepriekš tika pieļauts, ka ČSSD varētu veidot valdību ar komunistu atbalstu, tomēr abas partijas parlamenta apakšpalātā ieguvušas nedaudz mazāk par 100 no 200 deputātu vietām. Tagad ietekmīgā pozīcijā nokļuvusi Babiša partija, kas nozīmē, ka varētu tikt izveidota vēl viena nestabila koalīcija, pieļauj analītiķi.
Analītiķi par patieso vēlēšanu uzvarētāju uzskata Neapmierināto pilsoņu akciju.
Sobotka žurnālistiem pēc vēlēšanām atzina, ka vēlēšanu rezultāti nav tādi, kā viņi gaidījuši, bet sacīja, ka ir gatavs sākt sarunas ar visām partijām.
Babiša komentāri pēc vēlēšanu rezultātu uzzināšanas bija pretrunīgi. Vispirms viņš izteicās, ka neatbalstīs kabinetu, kurā būs pārstāvēti sociāldemokrāti, bet vēlāk pauda gatavību sarunām par pievienošanos kreisā spārna pārstāvjiem valdībā.
"Visticamākā koalīcija ir sociāldemokrāti ar kristīgajiem demokrātiem, ko atbalsta ANO," uzskata Prāgas Metropoles universitātes analītiķis Jans Outlijs.
Kopā visas trīs partijas parlamenta apakšpalātā varētu iegūt kontroli pār 111 vietām.
Kristīgie demokrāti (KDu-CSL) vēlēšanās ieguva 7% balsu.
Fragmentētās politiskās vides dēļ koalīcijas valdības, kurām trūkst pārliecinoša parlamentārā vairākuma, Čehijā ir ierasta parādība, un valdībām bieži nākas lenkt neatkarīgos deputātus, kas pārstāv sīkpartijas, lai nodrošinātu nepieciešamās balsis savas politikas īstenošanai.