Eiropas Komisijas (EK) Veselības un patērētāju aizsardzības ģenerāldirektors Roberts Madelins sacīja, ka savienība regulāri saņem jaunāko informāciju par melamīna lietu, un apgalvoja, ka saindētie produkti Eiropā nav atrodami. "Mēs cenšamies noskaidrot faktus. Mēs ar Ķīnas kolēģiem pārspriežam visus šīs lietas faktus. Mūsu prioritāte ir aizsargāt Eiropas piegādes ķēdes," sacīja R.Madelins. ES ir Ķīnas lielākais tirdzniecības partneris un jau iepriekš ir izteikusi satraukumu, ka Pekina nedara pietiekami, lai aizsargātu produktus un pircējus, raksta AP.
Pagājušajā gadā ES no pārdošanas izņēma Ķīnā ražotas rotaļlietas un pārtiku, jo radās aizdomas, ka šīs preces satur cilvēku veselībai kaitīgas vielas.
Daudzu lielveikalu plauktos Ķīnā piektdien nebija manāmi piena produkti, jo pārbaudēs atklāts, ka 10 procentos valsts divu lielāko piensaimniecības uzņēmumu ražotajā pienā melamīna koncentrācija ir 8,4 miligrami uz kilogramu. Iedzīvotāji ir sašutuši, jo nezina, kam uzticēties, ja pat tik lielu kompāniju ražojumi nav droši. Ķīna informējusi, ka Šidzjadžuanas pilsētas vadība mēnesi slēpusi, ka pilsētā esošā piena pārstrādes uzņēmuma Sanlu piena pulveris satur kaitīgos piejaukumus, bet pati kompānija to zinājusi vēl krietnu laiku iepriekš. Ar saindēto piena pulveri Ķīnā saslimuši vairāk nekā 6000 bērnu, bet četri miruši. 150 no viņiem ir akūtas nieru problēmas.
Latvijā veikalos nav pieejami piena pulveri, ar kādiem Ķīnā saindējušies vairāki tūkstoši zīdaiņu, Diena noskaidroja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD). "Šobrīd situācija ir tāda, ka mammas var pirkt pienu un piena produktus nebaidoties," uzsver PVD preses sekretāre Solveiga Smiltene.