Samita saimnieks – Kanādas premjerministrs Džastins Trudo – ir solījis darīt visu, lai nogludinātu domstarpības, taču Baltais nams ir licis noprast, ka Tramps savu nostāju nemainīs.
Pirms Lielā septiņnieka – ASV, Vācijas, Francijas, Lielbritānijas, Kanādas, Itālijas un Japānas – līderu sanāksmes izskan viedoklis, ka patiesībā tas būs "G6 plus viens samits". Pēdējā gada laikā ASV prezidents Tramps ir īstenojis izolacionisma politiku, novēršoties no Vašingtonas tradicionālajiem sabiedrotajiem un vairojot globālo nestabilitāti, ko savā labā izmanto atsevišķas nedemokrātiski pārvaldītas lielvaras.
Jau pērn Sicīlijā notikušajā G7 samitā, kurā Tramps debitēja, viņš pārējiem kolēģiem lika saprast, ka nerespektēs starptautiskās vienošanās, kas, viņaprāt, kaitē Savienotajām Valstīm. Tramps toreiz nepievienojās pārējo līderu solījumam cīnīties pret globālajām klimata pārmaiņām, bet dažas dienas pēc samita paziņoja par ASV izstāšanos no 2015. gadā Parīzē noslēgtās klimata vienošanās, ar ko valstis apņēmušās samazināt globālo sasilšanu izraisošo izmešu daudzumu.
Sabiedrotie ir nikni par Trampa administrācijas ieviestajiem tērauda un alumīnija importa ierobežojumiem. Trudo jaunos tarifus nodēvējis par "kaitīgiem" senajai aliansei starp Kanādu un ASV. Vācijas kanclere Angela Merkele Vašingtonas rīcību uzskata par nelikumīgu un kaitniecisku globālajai tirdzniecībai, savukārt Francijas prezidents Emanuels Makrons to uzskata par kļūdu. ES un Kanāda jau ir paziņojušas par gatavību piemērot paaugstinātus importa tarifus ASV ražojumiem.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 8. jūnija, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Hmm
soyboy tuss
Irlielāmērāticams