«Tas ir liels sasniegums. Mēs ieejam teritorijā, kur neviens vēl nav bijis. Mēs esam atklājuši jaunu teritoriju fizikā,» ziņu aģentūrai Reuters stāsta viens no projekta vadītājiem Olivers Buhmillers. Zinātnieki vēsta, ka Visumā šādas sadursmes notiek visu laiku, bet cilvēcei pirmoreiz izdevies veikt šādu eksperimentu laboratorijas apstākļos.
LHP iedarbināšana ir viens no vērienīgākajiem zinātnes projektiem cilvēces vēsturē. Tas ir arī viens no dārgākajiem, jo projekta izmaksas tiek lēstas uz pieciem miljardiem latu. LHP izveidots īpaši uzbūvētā pazemes tunelī pie Francijas un Šveices robežas.
Zinātnieku mērķis ir atdarināt apstākļus pēc Lielā sprādziena, kas pirms vairāk nekā 13 miljardiem gadu izraisīja Visuma rašanos. Zinātnieki cer, ka šādos eksperimentos varētu atklāt tumšo matēriju, kas veido līdz pat 25% no Visuma (saskaņā ar šo hipotēzi mums zināmā matērija ir tikai 5%, bet pārējos 70% veido tumšā enerģija).
Daži kritiķi raizējas, ka šādi eksperimenti varētu izraisīt «pasaules galu», bet zinātnieki mierina, ka šīm bažām nav nekāda pamata. Vācijas tiesa nesen noraidīja kādas sievietes prasību apturēt LHP darbību; sieviete baidījās, ka eksperimenti radīs melnos caurumus, kas varētu aprīt mūsu planētu. Tiesa nolēma, ka šīm bažām nav nekāda pamata.