Laika ziņas
Šodien
Migla

Ķīnā gaida nākam pie varas jaunu pārmaiņu nesējus

Ķīnā ceturtdien sāksies desmitgades nozīmīgākais politiskais sarīkojums - Ķīnas Komunistiskās partijas (ĶKP) XVIII kongress, kura laikā tiks iecelta jauna valsts vadība. To veidos pārstāvji no diviem partijas iekšienē esošiem spēcīgiem klaniem, kuriem ir atšķirīgi uzskati par to, kā Ķīnā būtu jānorit dažādiem sociālekonomiskajiem un politiskajiem procesiem.

Paredzēts, ka jaunās vadības priekšgalā stāsies pašreizējais viceprezidents Sji Dzjiņpins, kuram būs jādara viss, lai abu partijas frakciju cīņa par ietekmi neapdraudētu politisko stabilitāti un nebremzētu Ķīnai tik nepieciešamās reformas. Tās ir nozīmīgas, lai pasaules otrā lielākā ekonomika varētu turpināt tikpat strauju izaugsmi.

Iegrožo disidentus

Aculiecinieki apgalvo, ka dažas dienas pirms kongresa sākuma galvaspilsētā Pekinā ir līdzīga atmosfēra kā 2008. gada vasarā pirms olimpiskajām spēlēm. Milzīgajā pilsētā gandrīz uz katra ielas stūra ir redzami drošībnieki, jo neviens nevēlas pieļaut, ka kaut kas varētu traucēt svarīgā pasākuma norisi.

Īpaši liels bieds partijai ir cilvēktiesību aktīvisti, daudzi no tiem pirms kongresa ir aizturēti. Cilvēktiesību organizācijaAmnesty International apgalvo, ka vairāk nekā 130 ķīniešu disidentu ir arestēti vai arī viņiem ir piemērots mājas arests. Savukārt ārpus Pekinas dzīvojošie varas kritiķi ir saņēmuši brīdinājumus Komunistiskās partijas sanāksmes laikā netuvoties Pekinai.

Drošības pasākumi ir tik lieli, ka Pekinā strādājošajiem aptuveni 60 tūkstošiem taksometra šoferu ir pavēlēts neļaut pasažieriem atvērt automašīnu aizmugurējos logus. Varasiestādes bažījas, ka aktīvisti varētu izmantot taksometrus, lai izplatītu pret komunistisko režīmu vērstas skrejlapas, raksta BBC.

Arī viss, kas var lidot, tiek uzskatīts par aizdomīgu. Piemēram, mājas baloži nedrīkst tikt izlaisti no saviem būriem, bet cilvēkiem, kuri vēlas iegādāties ar tālvadības pulti vadāmus rotaļu lidaparātus, pirms tam ir jāuzrāda personu apliecinoši dokumenti.

Elite pret populistiem

Kongresā, kas varētu turpināties nedēļu, piedalīsies vairāk nekā 2000 delegātu, kurus ir izraudzījušās ĶKP nodaļas visā valstī. Aptuveni 30% no viņiem ir «vienkāršā tauta» - zemnieki, strādnieki, skolotāji, ārsti un zinātnieki. Kopumā ĶKP ir 82 miljoni biedru.

Delegātu uzdevums būs apstiprināt 370 Centrālkomitejas locekļus. Kongresa laikā paredzēts iecelt arī jaunus partijas reģionālos līderus un provinču gubernatorus, kā arī vairāku valsts uzņēmumu vadītājus.

Nākamajā dienā pēc kongresa beigām jaunā Centrālkomiteja izvēlēsies 25 jaunā ĶKP Politbiroja locekļus, bet pēc tam no aptuveni desmit kandidātiem tiks izraudzīti septiņi partijas augstākās lēmējinstitūcijas - Politbiroja pastāvīgās komitejas - locekļi.

Ir skaidrs, ka jaunās komitejas sastāvā būs Sji Dzjiņpins un arī pašreizējais vicepremjers Li Kecjans, kuram ir paredzēts kļūt par nākamo premjerministru. Abi valsts vadību pārņems martā, kad no amata aizies pašreizējais prezidents Hu Dzjiņtao un premjers Veņs Dzjabao.

Katrs no viņiem pārstāv savu ĶKP spārnu. Nākamais prezidents pārstāv tā saucamo elites grupu, pie kuras piederīgie nāk no revolucionāru vai savulaik augsti stāvošu amatpersonu ģimenēm. Viņi ir ekonomiski liberālāk orientēti un aizstāv uzņēmēju intereses.

Li Kecjans nāk no «populistu» jeb konservatīvo vidus. Šī spārna pārstāvji pārsvarā ir cēlušies no mazāk priviliģētām ģimenēm. Viņi ir par ievērojamu valsts lomu ekonomikā un aizstāv sociāli mazāk aizsargātās grupas, kā zemniekus, migrējošos strādniekus un nabadzīgos pilsētniekus, raksta Reuters.

Visiem prātā reformas

Pirms kongresa daudziem Ķīnā un ārpus tās uz mēles ir viens vārds «reformas». Analītiķi uzskata, ka bez tām Ķīnai draud ekonomiskais panīkums un sociālās spriedzes pastiprināšanās, kas var iedragāt ĶKP pozīcijas.

Reformu aizstāvji uzskata, ka jaunajai Ķīnas vadībai ir jāsamazina privilēģijas valsts uzņēmumiem, jāpalīdz lauciniekiem pārcelties uz dzīvi pilsētās un jāsamazina valsts iejaukšanās ekonomikā, kas apdraudot turpmāku strauju izaugsmi, un jāapkaro korupcija valsts aparātā, jo tas vairojot iedzīvotāju neapmierinātību.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits