Kuģis, kas nes pašgājēju Chang'e 4, ap Mēnesi sāka riņķot nedēļas nogalē. Pagaidām nav zināms precīzs laiks, kad tiks uzsākts zondes nosēdināšanas manevrs, bet Ķīnas valsts kontrolētajos medijos izskanējis, ka tas varētu notikt ceturtdienas rītā pēc Latvijas laika.
Kaut līdz šim kosmosa izpētes zondes uzņēmušas attēlus, kuros redzama Mēness tā dēvētā "tālā" puse, neviens izpētes robots šajā Zemes pavadoņa puslodē nav nosēdināts, raksta The Guardian. Ja Ķīnai izdosies sekmīgi nogādāt zondi uz Mēness virsmas, Pekina ierakstīs savu vārdu kosmosa izpētes vēsturē, un tas būs spēcīgs pieteikums Ķīnas ambīcijām kļūt par ar ASV un Krieviju līdzvērtīgu kosmosa izpētes lielvalsti.
Šis uzdevums ir visnotaļ sarežģīts, jo, mēģinot nosēdināt zondi tajā Mēness puslodē, kas ir pavērsta prom no Zemes, nav iespējams nodibināt tiešus sakarus ar kosmosa kuģi. Tā vietā komunikācija no misijas kontroles centra līdz Chang'e 4 tiks pārraidīta ar satelīta Queqiao starpniecību.
Pašgājējs Chang'e 4 pētīs Mēness virsmu un iežu sastāvu līdz šim cilvēces radītu objektu neapmeklētajā pusē, lai zinātnieki varētu gūt plašāku ieskatu par to, kā radies Zemes pavadonis.
Pētniekiem Mēness "tālā" puse ir interesanta arī ar to, ka to neskar no Zemes nākušos radioviļņu "fons", tādējādi tur izvietots radioteleskops, iespējams, spētu bez liekiem traucējumiem uztvert vājākus radiosignālus no dažādiem avotiem izplatījumā. Chang'e 4 pašgājējs ir aprīkots ar mērierīcēm, kas noteiks, vai Mēness "tālā" puslode tik tiešām ir brīva no cilvēku radītā radioviļņu "piesārņojuma", tādējādi varēs izvērtēt, vai iecere par radioteleskopa izvietošanu tur ir jēgpilna.
acīmredzami
TrollisJT