Ķīnas laikraksts "The Global Times", kuram ir ciešas saites ar valdošo Komunistu partiju, paudis pārliecību, ka militāra rīcība varētu tikt attaisnota, ja Austrumķīnas jūrā un Dienvidķīnas jūrā "situācija kļūs neglīta".
"Ja šīs valstis nevēlas mainīt savu attieksmi pret Ķīnu, tām jāgatavojas lielgabalu skaņām. (..) Mums jābūt tam gatavam, jo tas var būt vienīgais veids, kā atrisināt strīdus," teikts ievadrakstā, kas publicēts gan laikraksta angļu, gan ķīniešu izdevumā.
"The Global Times" pieder Ķīnas komunistu partijas laikrakstam "People's Daily" un ir pazīstams ar asiem un nacionālistiskiem rakstiem, kuros bieži kritizētas ārvalstu valdības un pat Ķīnas amatpersonas.
Ķīnai, Japānai un Taivānai ir konkurējošas pretenzijas uz Diaoju jeb Senkaku salām Austrumķīnas jūrā, kuras ieskauj bagātas zvejas vietas, kā arī potenciālas naftas un dabasgāzes atradnes.
Ķīna, Filipīnas, Bruneja, Malaizija, Taivāna un Vjetnama pretendē arī uz visu vai daļu no Dienvidķīnas jūras ūdeņiem, kurus šķērso globālas nozīmes tirdzniecības maršruts.
Diplomātiskā spriedze šajos jautājumos Ķīnas un kaimiņvalstu starpā valda jau sen, bet pēdējo mēnešu laikā situācija ir saasinājusies, pie kā vainojama virkne incidentu stratēģiski svarīgos reģionos.
Piemēram, pagājušajā nedēļā Filipīnas paziņoja, ka pēc flotes konfrontācijas ar lielāku zvejas kuģi Dienvidķīnas jūrā tā konfiscējusi 25 nelielas ķīniešu laivas.
Ķīna ir izpelnījusies arī asu kritiku no Vjetnamas un Filipīnu puses, kuras pārmet Ķīnai agresīvu rīcību savu teritoriālo pretenziju virzīšanā.
Ķīna un Vjetnama šomēnes noturēja "atklātas sarunas" un solīja nokārtot savus strīdus ar "sarunu un draudzīgu konsultāciju" palīdzību, ziņoja aģentūra "Siņhua".
Savukārt "The Global Times" raksta, ka dažas valstis "izmanto Ķīnas mēreno diplomātisko nostāju" un nepastāv nekāda iespēja atrisināt šos jautājumus mierīgā ceļā.