Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +8 °C
Apmācies
Sestdiena, 16. novembris
Glorija, Banga

Melnais tirgus apdraud degunradžu eksistenci

Melnajā tirgū augošais pieprasījums pēc degunradžu ragiem apdraud dzīvnieku populāciju un strauji pietuvina to izmiršanas slieksnim. Ik gadu malumednieki nogalina simtiem degunradžu, lai iegūtu to ragus, kas Āzijā izslavēti kā dziedinošs brīnumlīdzeklis un vērtībā pārsniedz pat zeltu. Taču no augošā pieprasījuma sekām nav pasargāti arī muzeji. Eiropu pēdējos mēnešos skāris vērienīgs ragu zādzību vilnis, kurā policija vaino kādu starptautisku noziedznieku grupējumu.

Apkaro kontrabandu

Degunradžu ragu kontrabanda kļuvusi par problēmu visā pasaulē, pret to cīnās kārtībsargi un vides aktīvisti. Ar panākumiem lepojas ASV policija, kas aizturējusi septiņus nelegālajā biznesā iesaistītos. Viņiem konfiscēti 20 ragi, kā arī viens miljons dolāru un dažādi labumi, tostarp dimanti un Rolex pulksteņi, kas iegādāti par nelegāli iegūtajiem līdzekļiem.

«Degunradzis ir dzīvnieks, kura pirmsākumi meklējami aizvēsturē, taču tas draud izmirt alkatības rosinātās degunradžu ragu nelikumīgās tirdzniecības melnajā tirgū dēļ,» tiesas pārstāves Ignācijas Moreno teikto uzsvēra ziņu aģentūra AP.

Eiropu turpretim pārņēmis ragu zādzību vilnis. Pagājušajā nedēļā Vācijas pilsētas Ofenburgas muzejā gaišas dienas laikā noskaldīti un nozagti ragi kādai izbāztai degunradža galvai. Nesen Lielbritānijas Norvičas pils muzeja darbinieki apturēja zādzības mēģinājumu. Pērn Eiropā fiksēti desmitiem līdzīgu gadījumu. Ragi izzagti no muzejiem, pilīm un citām ekspozīcijas vietām arī Čehijā, Beļģijā, Francijā, Itālijā, Portugālē, Zviedrijā un citur. Daudzviet, piemēram, Londonas Dabas vēstures muzejā, piesardzības nolūkos darbinieki eksponātiem noņēmuši ragus un aizstājuši ar mākslīgajiem.

Ragi kā brīnumzāles

Degunradža ragus uzskata par īstu dārgumu. Melnajā tirgū to cena var pārsniegt 42 tūkstošus latu kilogramā. Viens rags sver vidēji piecus sešus kilogramus, un to vērtība vilina peļņas kārotājus.

Vērienīgais pieprasījums pēc ragiem nāk no Austrumāzijas, kur tiem piedēvē dzimumtieksmi stimulējošas un arī dziedinošas īpašības, lai gan zinātniski tas nav apstiprināts. Rags sastāv no keratīna, kas sastopams cilvēka nagos un matos. Daudzi vjetnamieši tic, ka pulverī saberzts rags dziedē vēzi, turklāt šādas «zāles» nopērkamas arī daudzās vietējas aptiekās. Ķīnā uzskata, ka raga pulveris dziedē dažnedažādas kaites. Tur tradicionālās medicīnas piekritēji pat sākuši kampaņu, lai atceltu jau divas dekādes ilgo aizliegumu izmantot šo līdzekli dziednieciskiem mērķiem.

Degunradžu lepnums - rags - dzen tos postā, un pasaulē brīvē palikuši tikai ap 30 tūkstošiem dzīvnieku. Aptuveni 75% no tiem meklējami Dienvidāfrikā. 2010. gadā ragu dēļ valstī nogalināti 333 dzīvnieki, bet pērn dzīvība laupīta jau 448.

Dažviet Dienvidāfrikā vietējie paši uzņēmušies cīņu par dzīvnieku saglabāšanu, nogriežot tiem ragus. Izveidotā domubiedru grupa Degunradžu revolūcija kopš augusta sakās esam paglābusi no malumedniekiem jau 150 degunradžus. Dzīvniekus iemidzina, tad ar motorzāģi tiem nozāģē ragus. «Es nekādā gadījumā nevēlētos būt tās kopienas daļa, kas nākotnē atvainotos pasaulei par to, ka ļāvusi pazaudēt tik nozīmīgas sugas,» Time citēja pārstāvi Trevoru Džordanu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits