Kā vēsta Krievijas mediji, jau pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados ģeologi atraduši šai rajonā neparastas struktūras dimantus - impaktītus, kuru cietība ir divreiz lielāka nekā parastajiem dimantiem, taču tolaik Padomju Savienības valdība lielas cerības saistījusi ar mākslīgo dimantu rūpnīcu celtniecību, tāpēc impaktītu pētīšana pārtraukta un nolemts datiem par šīm iegulām piešķirt slepenas informācijas statusu.
Tagad slepenības zīmogs noņemts, un zinātnieki jau sākuši pētīt impaktītu iegulas Poligajas astroblēmā - meteorīta krāterī, kas veidojies pirms 35 miljoniem gadu.
Kā pastāstījis Krievijas Zinātņu akadēmijas Sibīrijas nodaļas Ģeoloģijas un mineraloģijas institūta direktors Nikolajs Pohiļenko, jau pirmie rezultāti ļauj runāt par iespējamu apvērsumu visā pasaules dimantu tirgū.
"Supercieto dimantu iegulas Poligajas astroblēmas iežos par veselu kārtu pārsniedz visus izpētītos pasaules krājumus. Runa ir par triljoniem karātu. Salīdzinājumam jāmin, ka visi izpētītie Jakutijas krājumi šobrīd līdzinās miljardam karātu," viņš paziņojis.
"Poligajas dimanti var apvērst visu kājām gaisā, un nav skaidrs, kas tādā gadījumā notiks ar cenām šajā tirgū," izteicies institūta "Jakutnipromalmaz" direktora vietnieks Genādijs Ņikitins.
Nekur citur pasaulē dimanti ar šādām īpašībām nav atrasti, un zinātnieki pieļauj, ka šiem minerāliem ir ārpuszemes izcelsme. Tas nozīmē, ka Krievija kontrolēs milzīgus krājumus unikālu minerālu, kas pieprasīti moderno tehnoloģiju jomā un var nozīmēt veselu revolūciju apstrādājošajā rūpniecībā.
Tiesa gan, skeptiskāku noti šo rožaino perspektīvu vērtējumā vieš izdevums "Juveļirnije izvestija" - tas norāda, ka neparasto dimantu ieguve varētu izrādīties diezgan sarežģīta un, kolīdz sarunas skar šo jautājumu, zinātnieku tonis kļūstot krietni vien atturīgāks.