Laika ziņas
Šodien
Migla

No jaunā patriarha gaida lielāku atvērtību pasaulei

Metropolīts Kirils ir saņēmis arī Kremļa vadības atbalstu Par Maskavas un visas Krievijas patriarhu izvēlētais metropolīts Kirils ir nonācis Krievijas pareizticīgo baznīcas hierarhijas augšgalā. Oficiāli viņa stāšanās amatā jeb intronizācija notiks tikai 1.februārī. Taču jau trešdien Kirils vadīja kārtējo koncila sēdi kā pirmhierarhs — baznīcas vadītājs.

Kirils kļuva par 16.patriarhu, kopš Krievijas baznīca XVI gadsimtā atdalījās no Konstantinopoles patriarhāta, un par sesto kopš patriarhāta atjaunošanas 1917.gadā. No XVIII gadsimta beigām līdz monarhijas gāšanai Krievijā par pareizticīgo baznīcas vadītāju skaitījās imperators. 15.patriarhs Aleksijs II mūžībā aizgāja 2008.gada 5.decembrī pēc 15 gadu ilgas valdīšanas. Tas, ka viņa vietu visdrīzāk ieņems tieši metropolīts Kirils, kļuva skaidrs gandrīz uzreiz. 6.decembrī viņu izvēlēja par baznīcas vadītāja pienākumu pildītāju. No gandrīz 700 koncila biedriem par viņu nobalsoja 508 cilvēki. Pretiniekam metropolītam Klimentam tika vien 169 balsis. Zināma loma bija Minskas metropolīta Filareta izvēlai atteikties kandidēt un aicinājumam saviem atbalstītājiem balsot par metropolītu Kirilu. Garlaicība nedraud Tā uz metropolīta Kirila ievēlēšanu reaģējis Ņezavisimaja gazeta reliģiskais pielikums. "Viņš ir salīdzinoši jauns. Tas sola ilgu patriarhātu un nozīmīgu hierarhijas pārveidošanu, jaunu Dieva kalpu paaudzi," raksta avīze. Savdabīgās "priekšvēlēšanu" kampaņas laikā Kirils "izturējās drīzāk kā katoļu vai protestantu bīskaps", saka politologs Aleksejs Makarkins un norāda uz metropolīta Kirila publisko aktivitāti, kas nesaistoties ar pareizticīgo garīdzniecības ierasto noslēgtību. Iespējams, tas skaidrojams ar nākamā patriarha daudzajiem ārzemju braucieniem un sazināšanos ar citu baznīcu pārstāvjiem, to skaitā Romas pāvestu Benediktu XVI. Jau 70.gados viņš vairākkārt pārstāvēja Krievijas baznīcu starptautiskos pasākumos. Tolaik padomju pilsoņu un vēl jo vairāk garīdznieku ārvalstu braucienus stingri kontrolēja VDK. Taču komunistiskā vara tolaik aktīvi izmantoja baznīcu saviem mērķiem, pirmām kārtām "cīņā par pasaules mieru".Tradicionālists Eksperti gan aizrāda, ka neesot pamata gaidīt pašas baznīcas modernizāciju, pirmām kārtām jau pāreju uz mūsdienu krievu valodu dievkalpojumos baznīcas slāvu valodas vietā. Jaunais patriarhs šajā ziņā ir tradicionālists. Tomēr "rietumnieka" tēls, kas pareizticīgo vidē šķiet teju kā lamuvārds, metropolītam Kirilam pielipis sen un cieši. No garīdzniecības konservatīvās daļas viņš bieži ir saņēmis pārmetumus par ekumenismu un sadarbību ar katoļiem. Jau pirms vēlēšanām metropolīta Kirila piekritēji uzsvēra, ka viņu atbalsta gan Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs, gan premjerministrs Vladimirs Putins, kuri patiešām vairākkārt ir tikušies ar metropolītu Kirilu. Vienlaikus politologs Staņislavs Belkovskis norāda: "Kirils nav labākā izvēle Kremlim, jo viņš ir neparedzams, taču krīzes apstākļos patriarha amatā nepieciešams tieši harismātisks cilvēks, kurš spējīgs noturēt baznīcas autoritāti, un politiķi to saprot." Svarīga ir jaunā patriarha autoritāte ārzemēs dzīvojošo krievu pareizticīgo vidū. Ar "ārvalstniekiem", kuri kategoriski nepieņēma padomju sistēmu, viņam ir labas attiecības jau sen pirms diviem gadiem notikušās baznīcu apvienošanās.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

UZZINI

Patriarhs Kirils

Laicīgajā dzīvē Vladimirs Gundjajevs dzimis 1946.gadā Ļeņingradā mācītāju ģimenē. Pabeidzis Ļeņingradas garīgo semināru un akadēmiju, kļuva par mūku. Mācīja Ļeņingradas seminārā, bija pilsētas metropolīta privātsekretārs. 70.gados vairākkārt devās uz ārzemēm, pārstāvot Krievijas baznīcu dažādās organizācijās. No 1976.gada Vīborgas bīskaps un Ļeņingradas eparhijas vikārs, vadījis Maskavas patriarhāta Somijas sinodi. No 1984.gada Smoļenskas un Vjazemskas bīskaps, Smoļenskas un Kaļiņingradas arhibīskaps. 1989.gadā kļuvis par Maskavas patriarhāta ārlietu daļas vadītāju. Pēc gada iecelts metropolīta kārtā. Viens no patriarha Aleksija II tuvākajiem cilvēkiem. Saņēmis Krievijas pareizticīgo baznīcas un citu pareizticīgo baznīcu augstākos apbalvojumus.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits