Lietuvas parlamenta Nacionālās drošības un aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Arvīds Anušausks trešdien atzina, ka tās ir labas ziņas Lietuvai, kas "parāda, ka situācija Goras provincē tiek kontrolēta, tostarp, pateicoties Lietuvas pūliņiem".
Anušausks skaidroja, ka pēc atbildības par drošību pārņemšanas Afganistānai būs jāatvēl vairāk cilvēkresursu, kas gādās par drošību Goras provincē, bet Lietuvas spēki vairāk pievērsīsies vietējo apmācībām.
"Tas nozīmē, ka atbildība par situāciju pakāpeniski tiks nodota afgāņu spēkiem un vietējai vadībai, Process notiek un Lietuvas karavīri spēs pievērsties citām līdzdalības formām un pievērst uzmanību apmācīšanai," skaidroja Anšausks.
Afganistānā pašlaik atrodas apmēram 250 Lietuvas karavīru. Aptuveni 150 no viņiem dien Goras provinces atjaunošanas vienībā un vietējās policijas apmācības grupā. Loģistikas speciālisti dien Kabulā, gaisa spēku instruktori darbojas apmācības misijā Kandahāras lidostas bāzē, bet Īpašo spēku eskadrons "Aitvaras" veic operācijas Zabulas provincē.
Lietuva kopš 2005.gada NATO vadīto Starptautisko drošības atbalsta spēku (ISAF) sastāvā vada Goras provinces atjaunošanas vienību, kas ir izvietota provinces galvaspilsētā Čagčaranā. Viens no misijas galvenajiem uzdevumiem ir veicināt Afganistānas centrālās valdības ietekmi, palīdzēt radīt drošu vidi, ieviest stabilitāti un radīt atbilstošus apstākļus provinces un valsts atjaunošanai.
Vasarā, kad Afganistānu vizītē apmeklēja Lietuvas premjerministrs Andris Kubiļus, viņš pauda pārliecību, ka atbildības nodošana Goras provincē vietējiem spēkiem tiks pabeigta līdz 2013.gadam.
Trešdien Afganistānas Vietējās pārvaldes neatkarīgā direktorāta vadītājs Abduls Haliks Farahi vietējo pašvaldību sanāksmē Kabulā paziņoja, ka nākamtrešdien, 2.novembrī, Afganistānas prezidents Hamids Karzajs reģionālā konferencē Stambulā paziņos, ka otrajā kārtā atbildību par drošību NATO spēki nodos 17 reģionos, tostarp Goras, Helmandas, Gaznī, provincēs, kā arī daļā Heratas provinces un Kabulas pilsētas, kur jau pirmajā kārtā atsevišķos reģionos atbildība tika nodota afgāņu spēku rokās.
NATO spēki jūlijā nodeva septiņus rajonus Afganistānas valdības kontrolē saskaņā ar plānu, kas paredz visu ārvalstu kaujas spēku izvešanu no Afganistānas līdz 2014.gada beigām.
Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komisijas vadītājs atzina, ka Lietuva var plānot savu karavīru izvešanu no Afganistānas pirms 2014.gadam, tomēr jāatceras, ka "esam sabiedrotie un mums ir apstiprināts plāns".
"Cita lieta, ka mēs tieši esam saistīti ar citām vienošanām, piemēram, NATO saistībām Lietuvā. NATO ģenerālsekretārs ir tieši sasaistījis patrulēšanas misiju [Baltijas valstu gaisa telpā] ar mūsu misiju Afganistānā," skaidroja Anšausks.
Afganistānā ir apmēram 140 tūkstoši ārvalstu karavīru, pārsvarā amerikāņu, kas cīnās pret talibu nemierniekiem.