Incidents notika valsts dienvidu pilsētā Kandahārā. Cietuma direktors ģenerālis Gulams Dastegīrs Majars norādījis, ka no politieslodzīto nodaļas izbēguši 476 talibu kaujinieki, taču paši talibi runā par 541 atbrīvoto. Kopumā cietumā atradās ap 1200 ieslodzīto.
Cietumnieki izbēguši, izmantojot 320 metru garu tuneli, kura sākums meklējams kādā ēkā ārpus cietuma teritorijas. Rakšanas darbi notikuši piecus mēnešus. Bēgšanas operācija kopumā ilgusi četrarpus stundu un tikusi organizēta nelielās grupās.
Eksperti apšauba, vai operācija bija iespējama bez cietumsargu līdzdalības. «Cietuma uzraugi tika finansiāli motivēti, uzpirkti, vai arī tie motivēti politisku mērķu vārdā,» aģentūrai Reuters norādījis analītiķis Vahīds Mujda.
«Tas parāda afgāņu valdības lielo ievainojamību,» Afganistānas prezidenta Hamīda Karzajī pārstāvju teikto citējis Reuters. Notikums esot īsta katastrofa un apliecinot varas vājumu.
Kandahāras cietums uzskatīts par drošāko visā valstī, jo pēc incidenta 2008. gadā tajā tika pastiprināti drošības pasākumi. Toreiz kāds spridzinātājs pašnāvnieks uzspridzināja ieejas vārtus, iznīcinot arī blakus esošo kontrolpunktu. Brīvē izbēga ap 900 ieslodzīto.
Incidents Kandahārā, kas ir otrā lielākā pilsēta valstī, iezīmē afgāņu valdības vājumu dienvidu teritorijās, par spīti starptautisko spēku klātbūtnei un finansiālajiem ieguldījumiem drošības stiprināšanā, raksta AP.
Tas noticis tikai dažus mēnešus pirms plānotās starptautisko spēku pakāpeniskās atkāpšanās un kontroles nodošanas vietējās varas rokās.
Pilnībā atstāt teritoriju starptautiskie spēki cer līdz 2014. gada beigām. Analītiķi prognozē, ka šie reģioni atkal kļūs par nemieru centru, jo talibu kaujinieki vēlēšoties atgūt savas teritorijas.