Likumprojekts, kuru ierosinājusi pilsoņu iniciatīvas grupa Ordo Iuris, paredz pilnīgu grūtniecības pārtraukšanas aizliegumu, tādējādi padarot vēl stingrāku jau tā bargo likumu, kas ļauj izdarīt abortus vienīgi gadījumos, kad nopietni apdraudēta mātes veselība, pastāv liela iespēja, ka jaundzimušajam būs ļoti smagas veselības problēmas, vai izvarošanas gadījumos.
Taču jaunais likumprojekts paredz atļaut grūtniecības pārtraukšanu vienīgi gadījumā, ja pastāv tieši draudi mātes dzīvībai.
Likumprojekts arī paredz, ka gan ārstiem, kas būs izraisījuši "ieņemta bērna nāvi", draudēs cietumsods.
Lai gan vēl nav īsti skaidrs, vai likumprojekts bauda pilnīgu valdošās konservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" (PiS) atbalstu, iespēja, ka abortu likumdošana var tikt padarīta vēl stingrāka, izsaukusi valstī asas debates.
"Es šodien neeju uz darbu," saka 41 gadu vecā tirgus pētniecības speciāliste Gabriela no Varšavas. "Viņi pārkāpj mūsu pilsoņtiesības, un es vēlos atbalstīt visas sievietes, kuras tas varētu skart, kurām varētu tikt atteikta medicīniskā palīdzība un kuras var tikt spiestas audzināt bērnu invalīdu (..). Es to daru savas meitas vārdā."
Pie PiS mītnes Varšavā melnā tērptās sievietes skandēja: "Mēs vēlamies ārstus, nevis misionārus", kā arī pieprasīja konservatīvo līdera Jaroslava Kačiņska padzīšanu.
Uz dažiem plakātiem bija lasāms: "Valdība nav grūtniecība - to drīkst izbeigt".
PiS šobrīd ir nostādīta dilemmas priekšā. Ja tā neatbalstīs likumprojektu, no partijas var novērsties valstī ietekmīgā katoļu baznīca, taču tā atbalstīšanas gadījumā konservatīvie pret sevi var noskaņot lielu daļu sabiedrības.
Lai gan 90% poļu sevi joprojām uzskata par katoļiem, pieaug to skaits, kas aktīvi baznīcu neapmeklē.
PiS amatpersonas medijiem izteikušās, ka partija varētu pati iesniegt parlamentā alternatīvu likumprojektu, kas paredzētu abortu atļaušanu izvarošanas un incesta gadījumos, kā arī mātes veselības apdraudējuma gadījumos. Taču arī šajā likumprojektā plānots saglabāt aborta aizliegumu gadījumos, ja auglim konstatēti nopietni defekti.
Saskaņā ar oficiālās statistikas datiem Polijā katru gadu legāli tiek izdarīti tikai daži simti abortu. Tajā pašā laikā desmitiem tūkstošiem poliešu dara to nelegāli, bet citas grūtniecības pārtraukšanai dodas uz ārvalstīm, tostarp uz Vāciju un Slovākiju.