"Ķīnas tauta kopš seniem laikiem apzinājusies, ka nekas nav par brīvu. Ja vēlies būt laimīgs, par to jācīnās," uzrunā ar izteikti nacionālistisku "pieskaņu" izteicās Ķīnas līderis.
Uzruna vairāk bija domāta pašiem ķīniešiem nevis kā signāls citām valstīm, Sji pausto vērtē eksperte Mediena Varala, Austrumāzijas programmas direktore Sidnejā bāzētajā domnīcā Lowy Institute.
"Varas pilnvaru termiņa ierobežojumu atcelšana raisījusi viļņošanos partijā, un Sji apzinās, ka priekšā varētu būt grūti laiki, īpaši ASV prezidentam Donaldam Trampam draudot Ķīnai ar tirdzniecības karu. Tāpēc Sji vēlas spēlēt uz nacionālistiskām jūtām un pozicionēt sevi kā līderi, kas gatavs stāties pretī šiem izaicinājumiem," vērtē eksperte.
Sji ieskicēja pasauli, kas aktīvi pūlas traucēt "Ķīnas miermīlīgo uzkāpšanu uz globālās skatuves", vienlaikus arī solot, ka Ķīna, vairojot savu ietekmi pasaulē, "negrasās radīt draudus nevienai citai valstij". "Vienīgi tie, kas paši raduši draudēt citiem, redz visus kā draudu," piemetināja Ķīnas līderis.
Sji arī īpaši brīdinājis tos, kuri "grasās šķelt valsts vienotību", domājot aktīvistus Honkongā un Taivānā. Jāatgādina, ka Honkongā, daļēji autonomajā pilsētā, kas skaitās Ķīnas īpašais administratīvais rajons, tās vadība pēdējos gados pūlējusies panākt lielāku pašnoteikšanos, dažiem pat pieprasot pilnīgu neatkarību. "Jebkuras darbības un triki, lai sašķeltu Ķīnu, ir nolemti neveiksmei," uzsvēra Sji.
Jau vēstīts, ka Sji savu varu vēl vairāk nostiprināja pērn rudenī, kad Ķīnas Komunistiskās partijas XIX kongresā tika pieņemts lēmums iekļaut partijas galvenajā dokumentā – statūtos, kuru statuss Ķīnā ir augstāks nekā valsts konstitūcijai, – partijas ģenerālsekretāra un vienlaikus Ķīnas Tautas Republikas priekšsēdētāja (valsts prezidenta) Sji Dzjiņpina vārdu un viņa "sociālisma ar ķīniešu specifiku jaunajam laikmetam" koncepciju.
Def
vecis
Tonja