"Karu, vajāšanu, vardarbības un cilvēktiesību pārkāpumu dēļ pārvietoties spiesto cilvēku skaits pasaulē septembra beigās, visticamāk, pārsniedza 114 miljonus," teikts ANO bēgļu aģentūras UNHCR paziņojumā.
2023.gada pirmajā pusgadā galvenie virzītājspēki bija konflikti Ukrainā, Sudānā, Mjanmā un Kongo Demokrātiskajā Republikā, ieilgusī humānā krīze Afganistānā un sausums, plūdi un nedrošība Somālijā, norādīja UNHCR.
"Pasaules uzmanība šobrīd pamatoti ir pievērsta humānajai katastrofai Gazā. Taču pasaulē pārāk daudzi konflikti plešas plašumā vai saasinās, sagraujot nevainīgu cilvēku dzīves," norādīja UNHCR vadītājs Filipo Grandi.
"Starptautiskās sabiedrības nespēja atrisināt konfliktus vai novērst jaunus konfliktus veicina iedzīvotāju pārvietošanos un postu. Mums ir jāskatās uz sevi, jāstrādā kopā, lai izbeigtu konfliktus un ļautu bēgļiem un citiem pārvietotajiem cilvēkiem atgriezties mājās vai sākt dzīvi no jauna," norādīja Grandi.
UNHCR savā ziņojumā, kurā analizēta piespiedu pārvietošanās 2023.gada pirmajos sešos mēnešos, norāda, ka līdz jūnija beigām to cilvēku skaits, kas bijuši spiesti pamest mājas, pasaulē bija sasniedzis 110 miljonus. Tas bija par 1,6 miljoniem vairāk nekā 2022.gada beigās.
UNHCR preses pārstāvis ziņu aģentūrai AFP apstiprināja, ka 114 miljoni ir rekords kopš aģentūra sāka šādu datu apkopošanu 1975.gadā.
Kopš Izraēlas un palestīniešu kaujinieku grupējuma "Hamās" kara sākuma 7.oktobrī Gazas joslā bijuši spiesti pārvietoties 1,4 miljoni cilvēku, liecina ANO aplēses.
UNHCR ziņojumā teikts, ka pasaulē gandrīz trešdaļa no visiem cilvēkiem, kas bijuši spiesti pārvietoties, nāk tikai no trim valstīm: Afganistānas, Sīrijas un Ukrainas.
"Vērojot notikumu attīstību Gazā, Sudānā un citur, miera un risinājumu perspektīva bēgļiem un citiem pārvietotajiem iedzīvotājiem var šķist tāla," sacīja Grandi. "Taču mēs nevaram padoties. Mēs kopā ar saviem partneriem turpināsim meklēt un rast risinājumus bēgļiem," viņš piebilda.