Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Otrdiena, 19. novembris
Liza, Līze, Elizabete, Betija

Varas grožus pievelk, ekonomiku neglābj

Viena no Eiropas lielākajām valstīm Ukraina gadu pēc prezidenta Viktora Janukoviča ievēlēšanas ir iestigusi dziļās ekonomiskajās problēmās, bet demokrātijas līmenis, kas iepriekšējā prezidenta Viktora Juščenko valdīšanas gados bija krietni uzlabojies, ir pazeminājies, un iekšpolitiskā situācija aizvien vairāk sāk atgādināt Krievijā bijušā prezidenta Vladimira Putina laikā iedibināto «varas vertikāli».

Nostiprina varu

Pagājušā gada sākumā notikušajās Ukrainas prezidenta vēlēšanās V. Janukovičs tikai ar 3,5% balsu pārsvaru uzvarēja sīvāko konkurenti Jūliju Timošenko, arī pēdējās aptaujas liecina, ka viņa popularitāte nav tik liela kā, piemēram, Dmitrijam Medvedevam Krievijā vai Aleksandram Lukašenko Baltkrievijā, tādēļ prezidenta administrācija dara visu iespējamo, lai neviens neapdraudētu valdošās varas nebūt ne stabilās pozīcijas.

Cilvēktiesību organizācijas un rietumvalstis pārmetušas V. Janukovičam varas koncentrāciju un drošības iestāžu vēršanos pret politiskajiem oponentiem un kritiķiem. Viņš pārmetumus noraida un apgalvo, ka attieksme pret dažādu politisko uzskatu paudējiem ir pilnīgi vienāda, bet varas nostiprināšana esot nepieciešama, lai «pārtrauktu politisko nestabilitāti un veiktu ekonomiskās reformas», raksta Deutsche Welle.

Pagaidām gan reformas ir vairāk deklaratīvas, nevis tiek reāli īstenotas. Piemēram, premjerministra Nikolaja Azarova vadītā valdība solīja sākt cīņu ar korupciju, kas Ukrainā sasniegusi tādus apmērus, ka daži eksperti brīdina par tās radīto apdraudējumu nacionālajai drošībai. Tomēr gada laikā nav pieņemts pretkorupcijas likums.

Mīkstina saistības

Pēdējā gada laikā strauji pasliktinājusies Ukrainas ekonomiskā situācija, jo iedzīvotāju ienākumi ir strauji kritušies, bet ir pieaugusi dārdzība. Inflācija ir sasniegusi 9,1%, un neatkarīgie ekonomisti to saista ar elektroenerģijas, apkures un siltā ūdens tarifu sadārdzināšanos pat par 30%.

Pašlaik Kijevā viesojas Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) misija, lai turpinātu sarunas ar Ukrainas valdību par kārtējās 15 miljardu dolāru (7,65 miljardi latu) lielā aizņēmuma, kas paredzēts ekonomikas stabilizācijai, daļas saņemšanu. Ja abas puses panāks vienošanos, tad Ukraina saņems 6 miljardus dolāru (3,06 miljardi latu).

Tomēr par to varētu būt problēmas vienoties, jo Ukrainas valdībai tuvu stāvoši avoti informējuši, ka Kijeva vēlas mīkstināt iepriekšējās apņemšanās, arī pensijas reformas veikšanu. Reforma paredz sieviešu pensionēšanās vecumu palielināt no 55 līdz 60 gadiem, vēsta NEWSru.

V. Janukovičs taisnojas, ka reforma ir smags, bet nepieciešams solis, lai uzlabotu Ukrainas ekonomisko stāvokli, tomēr 88% ukraiņu ir pret. Vairākums ukraiņu ir gatavi iziet ielās, ja reforma tiks sākta.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits