Uz pirmdienas sarunām Berlīnē Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss ir uzaicinājis kolēģus no Francijas, Krievijas un Ukrainas. Šīs ir pirmās sarunas Normandijas formātā kopš februāra, un paredzams, ka viens no galvenajiem apspriežamajiem jautājumiem būs iespējamā ANO miera uzturētāju misijas izvietošana konflikta zonā Austrumukrainā. Ukrainas ārlietu ministrs Pavlo Kļimkins paziņojis, ka tikšanās laikā varētu apspriest arī gūstekņu atbrīvošanu.
Ukrainas sarunu Normandijas formāts tika izveidots 2014. gada 6. jūnijā Francijā, kad sabiedroto izsēšanās Normandijā 70. gadadienas piemiņas pasākumu laikā Francijas, Vācijas, Krievijas un Ukrainas līderi tikās atsevišķai sarunai par karadarbību Austrumukrainā.
Domstarpības par mandātu
Vācijas kanclere Angela Merkele sarunās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu Sočos pagājušajā mēnesī izteicās, ka četru valstu līderu tikšanās par Austrumukrainas konflikta izbeigšanu iespējama vien tad, kad būs panākts progress sarunās par ANO miera uzturēšanas misiju šajā reģionā.
Visas četras puses paudušas atbalstu ANO miera uzturētāju misijai Ukrainā, taču tām ir atšķirīgs viedoklis par mandātu. Būtiskākā atšķirība ir tā, ka Vācija un Francija vēlas, lai ANO miera uzturētāji tiktu izvietoti visos rajonos, ko pašlaik kontrolē Krievijas atbalstītie separātisti, arī uz Ukrainas un Krievijas robežas. Gan rietumvalstu, gan Ukrainas pārstāvji uzsver, ka robežas starp Krieviju un Ukrainu kontrole ļautu apturēt ieroču un karotāju ievešanu no Krievijas teritorijas, vēsta Radio Free Europe/Radio Liberty. Ukrainas Apvienoto spēku operācijas komandieris Serhijs Najevs, pagājušajā nedēļā tiekoties ar Francijas vēstnieci Ukrainā Izabellu Dimonu viņas vizītes uz Donbasu laikā, aicināja pasaules līderus palīdzēt Ukrainai atgūt kontroli pār tās valsts robežu ar Krieviju Luhanskas un Doņeckas apgabalā, vēsta ziņu aģentūra UNIAN.
Taču Krievija (un tās atbalstītie separātisti Austrumukrainā) pret to kategoriski iebilst. Krievija pagājušā gada rudenī ANO iesniedza priekšlikumu atbalstīt ANO miera uzturētāju izvietošanu Austrumukrainā,
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 11. jūnija, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
kārtējā muldēšana
*+*