EK jaunajā sastāvā, kas pēc kandidātu uzklausīšanas vēl ir jāapstiprina Eiropas Parlamentā, ir vairākas jaunas vēsmas. Arī trīs izpildviceprezidentu amati, kurus līdztekus Dombrovskim ieņems Leienas bijušie konkurenti uz EK priekšsēdētāja posteni – sociāldemokrāts Franss Timmermanss (Nīderlande) un Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības līdere Margrēte Vestagere (Dānija). Kopumā izvirzīti astoņi viceprezidenti. "Rodas jautājums, vai šobrīd Eiropas Komisijai nav par daudz šo bosu," Dienai saka Latvijas Ārpolitikas institūta vadītājs Andris Sprūds.
Jaunajā EK sastāvā būs ievērots arī dzimumu līdzsvars (14 komisāru ir vīrieši, 12 – sievietes) un ģeopolitiskais balanss, bet pati Leiena paziņojusi, ka šī būs "ģeopolitiska komisija".
Gan Rinkēvičs, gan Sprūds Dienai viennozīmīgi atzīst, ka Latvijai kāroto portfeli izdevies dabūt, lielā mērā pateicoties tieši Dombrovska personībai un pieredzei līdzšinējās Žana Kloda Junkera vadītās EK sastāvā, kā arī Latvijas premjera amatā ekonomiskās krīzes laikā un Eiropas Parlamenta deputāta krēslā.
Rinkēvičs norāda arī uz ārlietu dienesta atbalstu un Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV, Vienotība) lomu, kurš "daudz strādājis ar Komisijas prezidenti un iezīmējis pozīciju vēl tobrīd, kad notika sarunas par lielo portfeļu sadalījumu jūnija beigās, jūlija sākumā".
Jāatgādina, ka Kariņš bija viens no diviem Eiropas Tautas partijas (ETP) grupas sarunvedējiem diskusijās par kandidātiem uz Eiropas Savienības augstākajiem amatiem. Sprūds gan uzskata, ka "Kariņa faktors" bijis otršķirīgs, jo portfeļu sadalījums tomēr ir "par personībām".
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 12. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Itamars Toledano
Apsveicam, Valdi!
Itamars Toledano