Saskaņā ar Apimondia datiem pagājušogad gāja bojā ap 30% no 13,6 miljoniem Eiropas bišu saimju. Tas apdraud arī visu Eiropas lauksaimniecības nozari, jo 35% ražas ir atkarīgi no bitēm, kas apputeksnē augus. «Tā ir pilnīga krīze. Pagājušogad es zaudēju aptuveni pusi produkcijas. Mana saimniecība nepārcietīs vēl divus, trīs šādus gadus. Mans dēls nevarēs turpināt manu arodu,» sūrojas Itālijas biškopis Frančesko Panella, kuram ir ap 1000 stropu.
Biškopji uzskata, ka bišu izmiršanu veicina intensīvās lauksaimniecības metodes un indīgās ķimikālijas, kas tiek izmantotas lauku apstrādei. Bišu saimes novājina arī parazīti, kas vājina bišu imunitāti.
Eiropas biškopji žēlojas, ka Eiropas Savienība ignorē viņu brīdinājumus par nozares nākotni. «Ja govis katru gadu saražotu par 30% mazāk piena, neviens ar to nesamierinātos. Taču mums ar to jāsamierinās,» stāsta Austrijas biškopis Jozefs Štihs.
Eiropas Savienība aizliegusi dažu indīgāko pesticīdu izmantošanu, bet biškopji uzskata, ka ES jādara vairāk, lai glābtu bites. Taču medus ražotāji nevar mēroties spēkiem ar pesticīdu ražotāju lobiju. «Politiķus vairāk ietekmē ķimikāliju ražotāju lobijs. Biškopji var runāt un runāt, bet mūsu vārdi netiek ņemti vērā,» secina Ž.Ratija.