Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -3 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Grieķijā sākas protesti pret vienošanos ar Maķedoniju par tās nosaukumu

Grieķijā piektdien sākušies trīs dienu ilgi protesti pret vienošanos ar Maķedoniju par tās nosaukuma maiņu, un likumdevēji diskutē par neuzticības balsojuma sarīkošanu valdībai.

Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs, kura valdība, domājams, izturēs neuzticības balsojumu, otrdien paziņoja, ka Atēnas un Skopje vienojušās par jaunu Maķedonijas nosaukumu, atrisinot 27 gadus ilgstošo strīdu.

Maķedoniju paredzēts pārdēvēt par Ziemeļmaķedonijas Republiku.

Daļa Grieķijas sabiedrības neatbalsta šo vienošanos, un konservatīvā opozīcijas partija "Jaunā demokrātija" ceturtdien aicināja sarīkot neuzticības balsojumu valdībai, lai nobloķētu vienošanos.

Vairāki simti cilvēku, tostarp garīdznieki un neonacistu partijas Zelta rītausma likumdevēji sapulcējās pie parlamenta, lai protestētu pret kaimiņvalsts pārdēvēšanu par Ziemeļmaķedonijas Republiku.

"Neviens, izņemot grieķus, nevar dēvēties par maķedoniešiem," aģentūrai ANA norādīja viens no protestu organizatoriem.

"Vēsture ir rakstīta asinīm," vēstīja plakāts mūka rokās.

Mediji vēsta, ka Maķedonijas un Grieķijas līderi gatavojas vienošanos parakstīt svētdien uz abu valstu robežas.

Strīds par Maķedonijas nosaukumu pastāv kopš 1991.gada, kad Maķedonija pasludināja neatkarību no Dienvidslāvijas, un ir saindējis kaimiņattiecības ar Grieķiju.

Šī strīda dēļ Grieķija bloķējusi Maķedonijas centienus iestāties Eiropas Savienībā (ES) un NATO.

Grieķijā vienošanās galvenokārt izpelnījusies kritiku par to, ka tā nozīmētu valdības piekrišanu kaimiņvalsts valodas un etniskās piederības dēvēšanai par "maķedoniešu".

"Ja tā tiks parakstīta, neviena Grieķijas valdība nākotnē nevarēs to noliegt," parlamentā piektdien paziņoja bijusī ārlietu ministre Dora Bakojanis.

Arī Maķedonijā vienošanās saskārusies ar pretestību. Maķedonijas prezidents Ģorge Ivanovs paziņojis, ka neparakstīs vienošanos ar Grieķiju, un pret to nostājusies arī lielākā opozīcijas nacionālistu partija.

Lai vienošanās stātos spēkā, Maķedonijā tā vēl jāapstiprina parlamentā un referendumā, kā arī jāratificē Grieķijas parlamentā. Šie procesi var ilgt vairākus mēnešus.

Top komentāri

hmm
h
Vispār jau maķedoniešu valoda agrāk tika uzskatīta par bulgāru valodas dialektu. Tagad tā ir kļuvusi par atsevišķu valodu. Ar Grieķiju un grieķiem tai nav nekāda sakara, savukārt ar bulgāriem sakars ir acīmredzams. Būtu loģiskāk šo zemi saukt par Rietumbulgāriju, Jaunbulgāriju vai Bulgāromaķedoniju.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Leiena neapmeklēs Trampa inaugurāciju

Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena neapmeklēs jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa inaugurāciju Vašingtonā 20.janvārī, jo nav saņēmusi uzaicinājumu.

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits