Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +16 °C
Skaidrs
Piektdiena, 20. septembris
Marianna, Ginters, Guntra

Jau trešā Vācijas pilsēta atcēlusi mītiņu Turcijas konstitūcijas grozījumu atbalstam

Jau trešā Vācijas pilsēta atcēlusi mītiņu ar Turcijas ministra piedalīšanos, tā liedzot aicināt Vācijā dzīvojošos turkus referendumā atbalstīt Turcijas konstitūcijas grozījumus.

Mītiņu bija paredzēts rīkot svētdien Frehenē, kas atrodas pie Ķelnes rietumu robežas. Pasākumā bija paredzēta Turcijas ekonomikas ministra Nihata Zeibekca uzruna.

Tomēr policija paziņojusi, ka mītiņš ir atcelts, jo "pasākumu zāles un organizatora līgums liedz politisku pasākumu rīkošanu".

Jau vēstīts, ka līdzīgi pasākumi aizliegti arī Gagenavā un Ķelnē.

Gagenavas dome ceturtdien atcēla mītiņu ar Turcijas tieslietu ministra Bekira Bozdā piedalīšanos.

Bozdā pēc tam atcēla plānoto braucienu uz Vāciju un tikšanos ar Vācijas tieslietu ministru Heiko Māsu, un Turcijas valdība izsauca Vācijas vēstnieku, lai izteiktu protestu.

Gagenavas dome savu lēmumus skaidroja ar drošības apsvērumiem un apstākli, ka mītiņa organizētājiem Eiropas Turku demokrātu savienībai (UETD) izīrētā zāle nav pietiekami liela, lai uzņemtu plaši izreklamētā pasākuma apmeklētājus.

Arī Ķelnes pilsētas varasiestādes ceturtdien paziņoja, ka neļaus UETD svētdien izmantot pašvaldības telpas, kurās tika plānota tikšanās ar Zeibekci. Pašvaldība lēmumu skaidroja ar nespēju garantēt drošību pasākuma laikā.

Lēmums atcelt mītiņus piektdien saņēmis Turcijas ārlietu ministra Mevlita Čavušolu nosodījumu.

Ministrs pauda pārliecību, ka Vācijā pastāv "dziļā valsts", kas nevēlas spēcīgu Turciju un atbalsta "nē" balsojumu 16.aprīlī gaidāmajā referendumā par prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana pilnvaru palielināšanu.

Savukārt Vācijas kanclere Angela Merkele norādīja, ka lēmumus pieņēma pašvaldības.

Tikmēr Vācijas ārlietu ministrs Zigmārs Gabriēlam bijusi telefonsaruna ar Čavušolu.

"Tā bija konstruktīva un aktīva saruna. Abas puses vienojās uzturēt ciešus kontaktus," atklāja informācijas avots Vācijas Ārlietu ministrijā.

Čavušolu trešdien Berlīnē paredzētas sarunas ar Gabriēlu.

Vācijas un Turcijas attiecības pēdējā laikā atkal ir saasinājušās. Pēdējais gadījums, kas izraisījis spriedzi ir vācu laikraksta Die Welt žurnālista Deniza Jidžela aizturēšana Turcijā aizdomās par teroristu propagandas izplatīšanu.

Jidžels viņam izvirzītās apsūdzības noliedz.

Saistībā ar šo lietu uz Vācijas Ārlietu ministriju šonedēļ tika uzaicināts Turcijas vēstnieks un Vācijā notikušas demonstrācijas, kurās pieprasīta Jidžela atbrīvošana.

No aptuveni trīs miljoniem turku, kuri dzīvo Vācijā, aptuveni pusei ir tiesības piedalīties 16.aprīlī gaidāmajā referendumā.

Erdogans un viņa atbalstītāji skaidro, ka Turcijai esot vajadzīga ar izpildvaru apveltītas prezidentūras stingra vadība, lai nepieļautu atgriešanos pie pagātnes trauslajām koalīcijas valdībām. Oponenti savukārt brīdina, ka reforma var novest pie autoritārisma.

Grozījumi paredz likvidēt premjerministra posteni, bet prezidentam piešķirt pilnvaras iecelt amatos ministrus un tos atlaist. Paredzēts arī parlamenta vēlēšanas rīkot reizi piecos gados, nevis četros, kā tas ir tagad.

Erdogans atrodas pie varas Turcijā kopš 2003.gada, sākumā kā premjerministrs, bet kopš 2014.gada kā prezidents.

Ja likumprojekts stāsies spēkā, Erdoganam būs iespēja palikt pie varas līdz 2034.gadam, ja viņš uzvarēs vēlēšanās.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits