"Mēs veicam pārbaudi britu bankās, kas pārdeva [tā dēvētajiem] toksiskajiem aktīviem piesaistītus vērtspapīrus," aģentūrai AFP pirmdien sacīja Lielbritānijas nopietno krāpšanas gadījumu izmeklēšanas pārvaldes (Serious Fraud Office, SFO) pārstāve.
Viņa tomēr norādīja, ka oficiāla izmeklēšana, kāda šajā jomā ir sākusies ASV, Apvienotajā Karalistē pagaidām nenotiek.
Laikraksts Financial Times pirmdien vēstīja, ka pārvalde sākusi pārbaudi, jo vēlas noskaidrot, vai bankas nav veikušas krāpnieciskus vērtspapīru darījumus Lielbritānijā. Pēc FT sniegtās informācijas, SFO jau divus gadus pētot ar toksiskajiem aktīviem segto vērtspapīru pārdošanas darījumus.
Saistībā ar šādiem darījumiem ASV varas institūcijas ir iesūdzējušas tiesā 17 amerikāņu un ārvalstu bankas, tostarp Bank of America, Goldman Sachs, Citigroup, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, General Electric, Ally Financial, First Horizon, Deutsche Bank, HSBC, Credit Suisse, Barclays, Nomura, Royal Bank of Scotland un Societe Generale.
Bankas tiek apsūdzētas par to, ka pirms 2008. gada finanšu krīzes tās pārdeva investoriem zemstandarta hipotekārajiem kredītiem piesaistītus vērtspapīrus, kuri krīzes laikā zaudēja vērtību, jo, pārplīstot mājokļu burbulim, zemstandarta kredītu ņēmēji vairs nespēja atmaksāt savus aizņēmumus.
Prasības iesniedzēja ASV Federālā mājokļu finansēšanas aģentūra apgalvo, ka vairākos gadījumos kreditētāji veikuši krāpnieciskas darbības, pārdodot vērtspapīrus teju 190 miljardu ASV dolāru vērtībā hipotekārās kreditēšanas milžiem Fannie Mae un Freddie Mac, kurus vēlāk ASV valdība bija spiesta par nodokļu maksātāju naudu glābt no bankrota.
Prasību iesniegt mudināja patērētāju tiesību aizsardzības organizācijas, kā iemeslu minot to, ka Volstrītas bankas nav sauktas pie atbildības par darbībām, kuras izraisīja 2008-2009. gada finanšu krīzi.
Krīze izcēlās, kad pārplīsa ASV mājokļu cenu burbulis, un zemstandarta hipotekārajiem kredītiem piesaistītie vērtspapīri zaudēja lielu daļu savas vērtības, izraisot satricinājumus visas pasaules banku sistēmā.