Lietuvas dienests veic visus pasākumus slimības ierobežošanai un likvidācijai, tajā skaitā nosakot uzraudzības un aizsardzības zonu ap skarto novietni, skaidroja PVD pārstāve.
Lai arī Lietuvā tiek veikti visi nepieciešamie slimības apkarošanas pasākumi, PVD aicina Latvijas cūku audzētājus pievērst īpašu uzmanību biodrošības pasākumiem, kas sevišķi svarīgi ir novietnēs, kas ieved vai izved cūkas uz citām valstīm.
Ja dzīvnieku turētājiem rodas aizdomas par cūku inficēšanos ar KCM, nekavējoties par to jāinformē veterinārārstu vai attiecīgā reģiona PVD teritoriālo pārvaldi, vai jāzvana uz 112.
Tāpat dienests aicina medniekus informēt par gadījumiem, kad novērotas pārmaiņas meža cūku uzvedībā vai mežā atrasti vairāki meža cūku līķi.
Lai pasargātu saimniecību no KCM, cūku īpašniekiem jāievēro svarīgākie biodrošības principi. PVD atgādina, ka cūku pārvadāšanas transportlīdzekļiem jābūt iztīrītiem un dezinficētiem pirms jaunas dzīvnieku kravas iekraušanas un vienmēr pēc cūku pārvadāšanas.
Tāpat jānodrošina dzīvnieku kopējus un citus novietnes teritorijā strādājošos ar specapģērbu un apaviem, kurus pēc darba jāatstāj novietnē. Pie ieejām/iebrauktuvēm novietnē jāierīko dezinfekcijas paklāji vai bedres. Jānovērš mājas cūku tieša un netieša saskare ar meža cūkām un citiem savvaļas dzīvniekiem.
Klasiskais cūku mēris ir ļoti lipīga infekcijas slimība, ar kuru slimo mājas un meža cūkas, neatkarīgi no vecuma. Slimībai raksturīga augsta mirstība. Galvenais infekcijas avots ir slimās un vīrusu nēsājošās mājas cūkas un meža cūkas, kas izdala vīrusu ārējā vidē ar urīnu, fekālijām un citiem izdalījumiem. Slimības ierosinātāju no novietnes uz novietni var pārnest ar vīrusa aptraipītu vai saturošu barību un ūdeni, kā arī kopšanas inventāru, apģērbu, transporta līdzekļiem.
Visraksturīgākā ir akūtā slimības gaita: dzīvniekiem pastāvīgi ir paaugstināta ķermeņa temperatūra 40,5 - 42 grādi, tie nelabprāt pārvietojas, vairāk guļ un atsakās no barības.
Klasiskais cūku mēris nav bīstams ne cilvēkiem, ne citu sugu dzīvniekiem.
Latvijā pēdējo reizi saslimšana ar klasisko cūku mēri reģistrēta 1996.gadā.