Radioaktivitātes līmenis gan ir ļoti zems un cilvēkus neapdraud, taču zinātniekiem pagaidām nav ne jausmas, no kurienes radušās šīs radioaktīvā daļiņas, norāda laikraksts.
Militārajai aviācijai veltītā tīmekļa vietne The Aviationist vēsta, ka Lielbritānijā ieradusies ASV kodolizlūkošanas lidmašīna WC-135, taču nav zināms, vai tas saistīts ar konstatēto joda-131 klātbūtni Eiropā.
Gaisa kvalitātes kontroles stacijas to līdz šim konstatējušas Norvēģijā, Somijā, Polijā, Vācijā, Francijā un Spānijā.
Izotopam ir ļoti īss pussabrukšanas periods - tikai astoņas dienas, un tādējādi var pieņemt, ka atmosfērā tas parādījies visai nesen, norāda Metro.
Norvēģu zinātnieki pauž aizdomas, ka radioaktīvo daļiņu izcelsmes avots meklējams kaut kur Austrumeiropā, norādot, ka to izplatīšanās cēlonis varētu būt negadījums kādā atomelektrostacijā, taču, visticamāk, avārija kādā ķīmiskajā rūpnīcā, kas ražo jodu medicīnas vajadzībām.
Norvēģijas Pretradiācijas aizsardzības pārvaldes pārstāve Astrīda Lilande reģiona ziņu vietnei Barents Observer norādīja, ka "mērījumi vairākās Eiropas vietās varētu liecināt, ka tas nāk no Austrumeiropas".
Sākotnēji radioaktīvā joda paaugstinātā klātbūtne atmosfērā tika konstatēta Norvēģijas ziemeļos, Somijas ziemeļos un Polijā, bet nākamo divu nedēļu laikā - citās Eiropas valstīs.
Norvēģijā janvārī konstatētais radioaktivitātes līmenis bija "ļoti, ļoti zems", tāpat kā kaimiņos esošajā Somijā, un tāpēc tas neradīja jebkādas bažas par apdraudējumu cilvēku veselībai, uzsvēra Lilande.
Lasītājs
kw
Juons